Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Beyrut kaosa sürükleniyor.

Pazartesi, 28 Ocak 2008 - (13:41)

Facebook da paylaş

Beyrut’ta pazar günü 8 Lübnanlının ölümüyle sonuçlanan kanlı olayların ardından Başbakan Fuat Sinyora üç gün ulusal yas ilan etti ve Hasan Fadlullah, Beyrut’ta yaşananlarla ilgili ordunun cevap vermesi gerektiğini belirtti.

Lübnan Başbakanlığından yapılan açıklamada Pazar günü yaşanan kanlı olaylar üzerine Başbakan Fuad Sinyora’nın üç gün yas ilan ettiği ve Beyrut’taki tüm okulların tatil edildiği bildirildi.

Pazar gecesi bir bildiri yayımlayan Başbakan Sinyora, yaşanan kanlı olayları kınadığını belirterek üç gün ulusal yas ilan ettiğini belirterek halktan orduya güvenmesini ve olayla ilgili soruşturmanın neticelenmesini beklemelerini ifade etti.

Öte yandan hükümet yanlısı Hıristiyan Liderlerden “Lübnan Kuvvetleri” Başkanı Semir Caca, gösterilere belli Sünni grupların da katıldığını öne sürerek bunun ekonomik sebeplerle düzenlenen bir gösteri olmadığını, siyasi olduğunu söyledi ve imalı bir şekilde yaşanan kanlı olaylardan muhalif partileri sorumlu tuttu.

El-Cezire televizyonuna açıklamada bulunan Hizbullah parlamenterlerinden Hasan Fadlullah, yaşanan olayların siyasi olup olmadığıyla ilgili bir soruya, pazar günü kanlı olaylara dönüşen protesto gösterilerinin yeni bir şey olmadığını belirterek cevap verdi ve olayların siyasi bir yanının olmadığını söyledi.

Halkın kötü ekonomik şartlardan ve elektrik kesintisinden dolayı iki haftadır grevler ve gösteriler düzenlediğine dikkat çeken Fadlullah, daha önce düzenlenen siyasi gösterilere 1 milyon 400 bin kişinin katıldığını belirtti ve muhalif partilerin siyasi bir amaçla gösteri düzenlemek istemesi durumunda pazar günkü gösterilerin şeklinin çok daha farklı olacağını ifade etti.

Halkın ekonomik sıkıntılardan dolayı gösteri düzenlediğini belirten Fadlullah, meselenin tehlikeli boyutlara taşınmasının göstericilerin üzerine ateş açılmasından kaynaklandığını söyledi.

Perşembe günü düzenlenen gösteriler sırasında da güvenlik güçlerinin göstericileri dağılmaya ikna etmek ve Lübnan ordusuna yardımcı olmak amacıyla olaylara müdahale eden Hizbullah ve Emel taraftarlarına ateş açtığını belirten Fadlullah, “biz halkı sokaklardan uzaklaştırmak ve sükuneti sağlamak için büyük bir çaba gösterdik; bu tamamen kendiliğinden gelişen bir hadiseydi ve hiçbir siyasi boyutu bulunmuyordu. Ancak şu an kamuoyunun önünde bulunan ordu yetkililerinden askerlerinin halka ateş açıp açmadığı konusunda cevap vermelerini bekliyoruz. Acaba askerler ateş açtı mı yoksa bu işin arkasında siyasi ya da başka eğilimler mi bulunuyor?” dedi.

“Niçin halka ateş açıldığı ve insanların öldürüldüğü konusunda ordu cevap vermelidir. Bu iş eğer bir başka grup tarafından yapıldıysa, bunu yapan grubun kimliği de açığa çıkarılmalıdır” diyen Hasan Fadlullah, Hizbullah’ın güney Lübnan’da İsrail’le savaştığını ve Beyrut’ta yada başka bir yerde hiçbir silahlı grubunun bulunmadığını belirtti ve “gösterilerin yapıldığı yerde kimlerin silahlı milislerinin bulunduğunu Fuad Sinyora çok iyi biliyor” diyerek üstü kapalı bir şekilde Semir Caca’nın Lübnan Kuvvetleri’ne bağlı milislerin çatışmalardaki rolüne işaret etti.

YDH

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Ortadoğu' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Lübnan'daki Komplo İfşa Edildi
   Siyonist ideoloji çöküşte
   Hizbullah: ''Hükümet bize savaş ilan etti''
   İsrail’de “Golan” krizi!
   Nasrullah: ''Tüm kırmızı çizgileri çiğnediniz, sınırsız bir savaş istiyorsanız biz hazırız ''
   Hizbullah orduya iki gün süre verdi.
   33 gün savaşının artçı şokları
   İsrail'e göre Hizbullah nasıl zayıflatılır?
   Bush'tan sonra siyasi suikast endişesi
   İsrail İstihbaratı: Hizbullah Eskisinden de Güçlü
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.