Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

''Hollanda'da İslam korkusu (düşmanlığı) hızla büyüyor''

Salı, 12 Şubat 2008 - (14:32)

Facebook da paylaş

Avrupa Konseyinin Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu (ECRI), Hollanda'da ''İslam korkusunun'' hızla yayıldığını ve taraftar bulduğunu bildirdi.


Komisyonun bugün yayımlanan raporuna göre, artan İslam korkusuyla birlikte, Hollanda'da Müslümanlara karşı ırkçı ve ayrımcı davranışlar giderek daha sık görülüyor.
Avrupa Konseyinin 47 üyesinin daha önce aldığı bir tavsiye kararı üzerine yapılan çalışma sonucunda hazırlanan raporda, bu yüz yılın başından itibaren başta ABD'deki 11 Eylül 2001 terör saldırısı olmak üzere ulusal ve uluslararası düzeyde radikal Müslümanların karıştığı şiddet olayları ve Hollanda'da sinemacı Theo van Gogh'un 2004 yılında öldürülmesi, Hollandalılar arasında İslam korkusunun yayılmasını ''dramatik'' bir şekilde artırdığı belirtildi.

Raporda, bu korkuyla birlikte Müslümanlara yönelik saldırı ve şiddet olaylarının hızla tırmanışa geçtiği tespitine yer verildi. Bunun da ülkedeki Müslümanlar ile yerli toplum arasında huzursuzluğa yol açan bir ''kutuplaşmayı'' beraberinde getirdiği ifade edildi. Komisyonun raporunda, bu gelişmelerin doğal sonucu olarak ülkedeki en
büyük Müslüman grubu oluşturan Faslılar ve Türklerin ön yargıların da etkisiyle sürekli kötülendiği görüşüne yer verildi.

Raporda, ülkedeki Müslümanların, hızla yayılan İslam korkusuyla durumunun kötüleşmesi yanında, özellikle genç kuşak Hollandalılar arasında Musevi düşmanlığının da arttığı belirtildi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Avrupa' Kategorisindeki Diğer Yazılar
   Kosova artık bağımsız
   Kosova bugün bağımsızlığını ilan ediyor
   Avusturya'da Cami Yasağı
   Avusturya'da provakasyon!!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.