Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Amerikan hapishaneleri taşıyor

Cumartesi, 26 Nisan 2008 - (08:49)

Facebook da paylaş

Amerika'daki hapishanelerde bulunan mahkumların, dünyanın geri kalanının neredeyse yüzde 25'ine denk geldiği öne sürüldü.

International Herald Tribune gazetesinin haberine göre ABD'nin 'mahkum üretmekteki' bu başarısı, ülkede suç ve cezaya ilişkin temel yaklaşımlardaki sorunlardan kaynaklanıyor. Gazeteye göre Amerikan halkı diğer ülkelerde nadiren hapis cezası verilen birçok suç nedeniyle cezaevine giriyor. Bu kişilerin mahkumiyet süreleri de diğerlerine oranla daha uzun. King's College London adlı kuruluşun cezaevleriyle ilgili uluslararası araştırmasına göre ABD'de halihazırda 2.3 milyon kişinin demir parmaklıklar arkasında olduğunu belirten gazete, bu sayının, dünyanın sanayileşmiş diğer ülkelerindeki kriminoloji uzmanları ve hukukçuların dudağını uçuklattığını kaydetti. Çin'in neredeyse ABD'nin dört katı nüfusa sahip olduğuna işaret edilen haberd, bu ülkedeki mahkum sayısının 1.6 milyon olduğuna dikkat çekildi. 218 ülkenin sıralandığı listenin sonunda ise 30 bin nüfuslu San Marino yer alıyor. Ülkedeki mahkum sayısı sadece bir. Amerika'daki aşırı hapis cezalarının, bir dizi faktörün sonucu olarak verildiğine işaret eden uzmanlar, bunları şu şekilde sıralıyor: Yüksek suç oranı, sert infaz rejimi, ırkçı geçmişin kalıntıları, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik özel çaba, Amerikan mizacı ve yine ABD hukuk sisteminin bir anormalliği olarak, çoğu seçimle işbaşıuna gelen yargıçların, sert cezalar talep eden halkın baskılarına teslim olması. Ancak sebep her ne olursa olsun ABD ile dünyanın geri kalan kesiminin hukuk sistemleri arasındaki uçurumun giderek arttığı belirtliyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'ABD' Kategorisindeki Diğer Yazılar
   ABD idam ederse çıt yok!
   Kriz ve kaosların müsebbibi ABD
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.