Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

İsrail’de “Golan” krizi!

Cumartesi, 26 Nisan 2008 - (09:10)

Facebook da paylaş

Siyonist rejim İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a, bu ülkeyle barış karşılığında Golan Tepeleri'nden vazgeçebilecekleri yolunda mesaj iletmesi İsrail'i karıştırdı.

Golan Tepelerindeki hahamlar, İsrailli dini liderlerin çoğunun, "yaşadıkları dağların, Tanrı'nın bahşettiği İsrail topraklarının bölünmez bir parçası olduğu düşüncesini paylaştıklarını, buraların Yahudi olmayanlara asla bırakılamayacağını" savundu. Golan Tepeleri'ndeki İsrailli toplum liderleri de son gelişmeler üzerine durum değerlendirmesi için bir araya geldi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, "Golan Tepeleri, buradan vazgeçmeyi asla düşünmeyecek olan İsrail halkınındır" denildi.
Terör devleti İsrail'de, Suriye ile barış karşılığında Golan Tepelerinden vazgeçilmesi tartışmalarına hahamlar da katıldı.

Golan Tepelerindeki hahamlar, İsrailli dini liderlerin çoğunun, "yaşadıkları dağların, Tanrı'nın bahşettiği İsrail topraklarının bölünmez bir parçası olduğu düşüncesini paylaştıklarını, buraların Yahudi olmayanlara asla bırakılamayacağını" savundu.

Moşav Hov toplumu hahamı Yigal Ariel, "Golan Tepeleri, İsrail topraklarının bir parçasıdır. Ayrıca buranın fethedilmesi yönünde Tanrı tarafından verilen buyruklar vardır" dedi. Katzrin Hahamlarının Başkanı Haham Yosef Levi de Golan'dan vazgeçilmesinin dini yasalarca yasaklanmış olduğunu öne sürdü. İsrail ile Suriye arasındaki Golan Tepeleri sorunu, daha önceki yıllarda da benzer tartışmaları gündeme getirmişti. 1992 yılında eski Aşkenazi Hahambaşı Şlomo Goren, Golan Tepelerinin Judea ve Samarya'dan (Batı Yaka) daha az kutsallığı bulunduğunu, bu nedenle Yahudi dini yasalarına göre buradan geri çekilmenin, Batı Yaka'ya göre daha tercih edilebilir olduğunu ifade etmişti.
Haham Yigal Ariel, "Bir devlete sahip olan Suriye ile barışı tartışmak istiyorsanız bile, bu hiçbir şeyi olmayan Filistinlilerle barıştan farklıdır. Kim (Suriye Devlet Başkanı Beşşar) Esad'ın ne kadar süreyle işbaşında olacağını, yerine kimin geleceğini bilebilir" diye konuştu.

TOPLANTI ÜSTÜNE TOPLANTI
Öte yandan Olmert'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla Esad'a mesaj ilettiğinin ortaya çıkmasından sonra, Golan Tepeleri'ndeki İsrailli toplum liderleri durum değerlendirmesi için bir araya geldi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, "Golan Tepeleri, buradan vazgeçmeyi asla düşünmeyecek olan İsrail halkınındır" denildi. Açıklamada, "Golan'da İsrail egemenliğine zarar verme çabalarının ulusal güvenliğe büyük bir tehdit oluşturacağı, bölgede inşaat ve kalkınma faaliyetlerinin sürdürülmesinde mutabık olunduğu belirtildi. İsrail parlamentosunun (Knesset) Meclis Komisyonu üyesi David Tal da Golan'dan çekilmenin referanduma sunulmasını öngören bir yasanın hemen Meclisten çıkarılacağı beklentisinde olduğunu bildirdi. Knesset Dışişleri ve Savunma Komisyonunun eski başkanı Yuval Steinitz de Olmert'in Golan'dan çekilmeye hazır oldukları yolundaki sözlerini, "şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş bir siyaset ve güvenlik kaosu" olarak nitelendirdi. Steinitz, İsrail'in Golan olmaksızın kendisini ve su kaynaklarını koruyamayacağını öne sürdü. Meclisin Ulusal Birlik-Ulusal Dinci Parti milletvekillerinden Effi Eytam, halen Golan'da Pesah tatilini geçirmekte olan Başbakan Olmert'e hitaben, "İsrail halkı Golan ile birliktedir, Suriye'ye dönüşüne izin vermeyecek" dedi.
---------
Kassam Tugayları İsrail’e kök söktürüyor
Filistin İslâmi Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nin güneyinde ve kuzeyinde işgal güçleriyle girdiği çatışmalarda siyonistlerin özel birliklerine karşı kahramanca direndi. Siyonist birliklerin Karrara Bölgesi'ne sızmaya çalışmasına izin vermeyen Tugaylar, zırhlı araçlarla bölgeye girmeye çalışan işgal güçlerinin silah üstünlüğüne aldırmadan onlarla çatışmaya girdi. Uzun süre devam eden çatışmanın ardından bölgeye giremeyeceğini anlayan işgal güçleri, geri çekilmek zorunda kaldı. Kassam Tugayları yaptığı açıklamada, bu çatışmanın önceki gün sabaha karşı saat 02.00 sularında gerçekleştiğini dile getirdi. Açıklamada mücahidlerin attığı havan topları ve düzenlediği roket saldırılarıyla bölgeye sızmaya çalışan işgal güçlerini püskürttüğü bildirildi. Tugaylar, işgal güçlerinin saldırılarına karşı uyanık olmaya devam edeceklerini kaydetti. Öte yandan Batı Yaka sınırında, 2 İsraillinin öldürüldüğü bildirildi. Saldırıyı Hamas ve İslami Cihad üstlendi.
----------
Gazze, Siyonistlere mezar olacak
İslâmi Direniş Hareketi (Hamas)’ın Filistin Parlamentosu’ndaki temsilcisi Islah ve Değişim Grubu’nun Genel Sekreteri Müşir El-Mısri, esir asker Gilat Shalit’in, Filistinli tutsaklar özgürlüklerine kavuşuncaya kadar güneş yüzü göremeyeceğini bildirdi. Hamas’ın kadınlar kolunun Han Yunus’ta düzenlediği toplantıda bir konuşma yapan Mısri, girmeye kalkışmaları durumunda Gazze’nin Siyonistler için mezara dönüşeceğini bildirdi. “Gazze, o zaman kadını, çocuğu, genci ve erkeğiyle gazap volkanına dönüşür” diyen Mısri, ateşkesin Hamas’ın bütünüyle silah bırakması anlamına gelmediğini belirterek, işgal güçleriyle mücadelenin Kudüs Siyonistlerden kurtarılıncaya kadar devam edeceğini bildirdi. Hamas’ın hanımlar kolunun toplantısında söz alan Hamaslı yönetici Muhammed Estal ise, tutsakların işgal zindanlarında büyük eziyetler çektiğini belirterek, Hamas’ın tutsaklardan hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini, bütün tutsaklar özgürlüklerine kavuşuncaya kadar mücadelenin devam edeceğini bildirdi.
---------
Meşal ile görüşen Carter’a Siyonistlerin öfkesi dinmiyor
Eski ABD başkanlarından Jimmy Carter'ı, Suriye'de Hamas Lideri Halid Meşal ile görüştüğü için eleştiren İsrail'in BM Büyükelçisi Dan Gillerman, Carter için "bağnaz" ifadesini kullandı. Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan İsrail Projesi adlı basın merkezli bir kuruluşun düzenlediği kısa konferansa katılan Gillerman, konferans çerçevesinde verilen öğle yemeği sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Carter için "kirli elleriyle bölgeye gitti ve Meşal ile el sıkıştıktan sonra kanlı elleriyle döndü" ifadelerini kullandı. Carter'ın geçen hafta Meşal ile Suriye'de yaptığı görüşmeyi, "ABD tarihinde çok üzücü bir bölüm" olarak niteleyen Gillerman, "eski bir başkan olarak iyi şeyler yapan" Carter'ın, "bağnaz biri haline dönmesinin" bir utanç olduğunu söyledi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Ortadoğu' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Lübnan'daki Komplo İfşa Edildi
   Siyonist ideoloji çöküşte
   Hizbullah: ''Hükümet bize savaş ilan etti''
   Nasrullah: ''Tüm kırmızı çizgileri çiğnediniz, sınırsız bir savaş istiyorsanız biz hazırız ''
   Hizbullah orduya iki gün süre verdi.
   33 gün savaşının artçı şokları
   Beyrut kaosa sürükleniyor.
   İsrail'e göre Hizbullah nasıl zayıflatılır?
   Bush'tan sonra siyasi suikast endişesi
   İsrail İstihbaratı: Hizbullah Eskisinden de Güçlü
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.