Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Hizbullah: ''Hükümet bize savaş ilan etti''

Cuma, 09 Mayıs 2008 - (23:15)

Facebook da paylaş

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Lübnan hükümetinin örgütün kurduğu haberleşme sistemine ilişkin kararının ülkeyi yeni bir döneme soktuğunu söyledi.

Lübnan'da iç savaş görüntüsü veren çatışmalar üçüncü gününe girerken, Hizbullah Beyrut'un büyük kısmını denetim altına almayı başardı.

Hizbullah üyeleriyle, Batı destekli hükümet yanlıları arasında başlayan çatışmalar şiddetini giderek arttırırken, hükümet yanlısı Future News televizyonu, Hizbullah'ın eline geçti, yayınları durduruldu.

Future news televizyonu, Batı yanlısı koalisyonun lideri Saad el-Hariri'ye aitti. Hizbullah militanları, Hariri'ye ait El Müstakbel gazetesinin merkezine de el koydular. Son gelişmeler sonrası, Suudi Arabistan, Arap ülkelerinin dışişleri bakanlarını acil toplantıya çağırdı. El Arabiya televizyonu, Suudi hükümetinin, Lübnan konusunu bir an önce görüşmek üzere Arap ülkelerine çağrıda bulunduğunu duyurdu. Televizyon kanalı, resmi kaynaklarca henüz doğrulanmayan haberle ilgili ayrıntı vermedi.

Nasrallah, Lübnan'da iki gündür düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerle ilgili olarak düzenlediği ve uydudan yayımlanan basın toplantısında, hükümetin aylar önce kendilerinden haberleşme sistemini devre dışı bırakmalarını istediğini söyledi.

Nasrallah, "Biz bunu kabul etmedik. Bölgemiz yeni bir krizin eşiğinde. Bizim kurduğumuz, devletin kurduğu sisteme alternatif bir sistem. İsrail'le mücadele eden bir grup için böyle bir sistem gerekli..." dedi.

Lübnan hükümetinde "asıl başbakanın" Dürzi lideri Velid Canbolad olduğunu söyleyen Nasrallah, "Canbolad hükümeti bize savaş ilan etti. Bize savaş ilan edenlere karşı kendimizi koruma hakkımız vardır" ifadesini kullandı.

Nasrallah, haberleşme sisteminin bütün sorumluluğunun kendisine ait olduğunu ve bu konuda her türlü yargılamaya açık olduğunu belirtti.

Lübnan Ulusal Ehl-i Sünnet Merkezi Başkanı Kemal el-Hayr, şu an Lübnan'da yaşanan olayların Hizbullah'ın ülkede ABD ve İsrail planını uygulamaya çalışanların ellerinin kesilmesi olduğunu söyledi.

Dürzi Lider Velid Canbolat'ın Beyrut'tan kaçmasının ABD'nin Lübnan için öngördüğü planın yenilgiye uradığını gösterdiğini belirten Kemal el-Hayr, "Şu an Lübnan'da köklü bir değişim yaşanıyor; çünkü Direniş güçleri ABD-Siyonist planını uygulamaya çalışan uşakların ellerini kesiyor. Bu ABD ve Siyonizm uşakları son iki yıl boyunca ABD ve Siyonistler için Direniş'e karşı faaliyet yürütüyordu" dedi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Ortadoğu' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Lübnan'daki Komplo İfşa Edildi
   Siyonist ideoloji çöküşte
   İsrail’de “Golan” krizi!
   Nasrullah: ''Tüm kırmızı çizgileri çiğnediniz, sınırsız bir savaş istiyorsanız biz hazırız ''
   Hizbullah orduya iki gün süre verdi.
   33 gün savaşının artçı şokları
   Beyrut kaosa sürükleniyor.
   İsrail'e göre Hizbullah nasıl zayıflatılır?
   Bush'tan sonra siyasi suikast endişesi
   İsrail İstihbaratı: Hizbullah Eskisinden de Güçlü
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.