Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

''Başörtülüler Sivil Ölümle karşı karşıya''

Facebook da paylaş

Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü hakkındaki düzenlemeyi iptal gerekçesini açıklaması Mazlumder Ankara Şubesi'nin öncülüğünde Anayasa Mahkemesi önünde protesto edildi. Protestoya Kad-Bir, Memur-Sen Ankara Şubesi, İlk-Der ve Mazlumder üyeleri katıldı.

Anayasa Mahkemesi başörtüsünü sadece üniversitelerde serbest bırakan düzenlemeyi 5 Haziran 2008'de iptal etmişti. Bizler iptal kararının açıklandığı tarihlerde yine burada Anayasa Mahkemesi önünde protesto yapmış, el fenerlerimizle adalet aramıştık. Ancak gerekçeli karardan sonra buraya el fenerlilerin değil, arkeologların gelip adalet araması gerekecek ki belki adaletin fosili bulunur.

Daha öncede defaatle belirttiğimiz gibi, Anayasa Mahkemesi bir darbe anayasasına göre karar vermiştir ve bundan hakkaniyete uygun adil bir kararın çıkması beklenmemelidir. İptal kararından bugüne kadar geçen 140 günün ardından yayımlanan 25 sayfalık gerekçeli karar ise, akla, vicdana, insafa ve hukuka aykırı niteliktedir ve bu ilk kez olmamaktadır. Mahkeme üyelerinin 10 sayfası karşı oy olan bu 25 sayfalık metni 140 günde ancak yazabilmesi son derece dikkat çekicidir. Mahkeme üyelerinin bilgi kapasitelerinin bir göstergesi olan bu durum; 'sanığın idamına, kararın daha sonra verilmesine' şeklindeki bir anlayışla binlerce masum insanı katleden İstiklal Mahkemeleri zihniyetini de anımsatmaktadır. Gerekçenin Ergenekon yargılamasının başlamasından iki gün sonra yayımlaması da kafa karıştırıcıdır.

Başörtülü kadınlar bugün, ilk, orta ve yüksek öğretim olmak üzere hiçbir okulda eğitim görememekte, kamu dairelerinde çalışamamakta, askerde ölen çocukları için düzenlenen cenaze törenleri dışında hiçbir resmi törene katılamamakta, Kemalist ideolojinin ayrımcı, bölücü ve izole edici uygulamalarına hayatın hemen her alanında muhatap kalmaktadırlar. Bugün Türkiye'de her yaştan başörtülü kadın 'sivil ölüm' olarak tanımlanabilecek bir durumla karşı karşıyadır.

Çözüm, vesayet sistemi savunucularıyla uzlaşma siyasetinin terk edilerek bir an önce insan haklarına dayalı, toplumsal çoğulculuk, vatandaşlar arası eşitlik ve temsilde adalet ilkelerini temel alan, onurlu bir yaşamın garantisi olacak sivil bir anayasanın hayata geçirilmesidir. Bunun için, adaletten, özgürlükten ve onurlu bir yaşamdan yana olan bütün siyasi ve sivil örgütlerin inisiyatif alması ve darbecilerden, ergenekonculardan, statüko savunucularından daha cesur ve daha kararlı davranması gerekmektedir.

Ümit Mert

MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı

--
KİM OLURSA OLSUN ZALİME KARŞI KİM OLURSA OLSUN MAZLUMDAN YANA
HESAP NUMARALARI:
Türkiye Finans Kızılay Şubesi:711493-1
Kuveyt Türk Kızılay Şubesi:846684-1
Posta Çeki Hesabı:5720157

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Siyaset' Kategorisinde Son 10 Yazı
   AKP: İslamcı Değiliz
   MAZLUMDER'DEN KONGRE SONRASI AÇIKLAMA
   KKTC hükümeti güven oyu aldı
   KKTC'de güvenoylaması yarın
   KKTC'de yeni hükümet
   KKTC'de koalisyon görüşmeleri
   El Kaide'den ''Cihat''a devam kararı
   Talat'ın hükümet arayışı yorumu
   ''Bağlantısızlar'' zirvesinden mesaj
   BM Genel Sekreterliği seçimi yapılacak
   KKTC'de hükümet arayışı başladı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.