Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Halid Meşal: Vahşet, halkımızın iradesini kıramaz

Salı, 13 Ocak 2009 - (20:18)

Facebook da paylaş

18 aydır Gazze'deki halkım dünyanın en büyük hapishanesinde tutulmak suretiyle ambargonun felaketlerini yaşadı. Üzerlerine yer ve gök kapatıldı, aç bırakıldılar, abluka altına alındılar ve tıbbî ilaçlardan mahrum bırakıldılar.

Yavaş ölüm politikası son bulmamıştı ki bombardıman geldi ve dünyanın en kalabalık yeri sayılan bu küçük bölüm içinde İsrail uçaklarının bombardımanından hiçbir şey kurtulmadı. İsrail dayanaksız farklı gerekçeler ve yalanlar altında bu kan şelalesini patlattı. Zira Hamas geçen 6 ay boyunca ateşkese uydu ve başından itibaren birkaç kez ateşkesin ihlal eden İsrail'di. İsrail'in kapıları açması ve ateşkesi Batı Şeria'ya uzanması ateşkesin şartlarındandı. Fakat bunun yerine İsrail Gazze'ye ambargo uyguladı, elektrik ve su takviyesini sürekli kesti ve bu toplu yaptırımı durdurmadı, aksine hızlandırdı. Ayrıca İsrail suikast ve öldürme eylemlerini genişletti. İsrail ateşiyle 30 vatandaş ölürken yüzlerce hasta ateşkes sırasında ablukanın etkisi içindeydi. Bir başka ifade ile ateşkes sırasında İsrail sükunetten beslendi ancak benim halkım hiçbir rahat veya istikrar görmedi. Ateşkes süresi bitime yaklaştığında ablukanın kaldırılması ve Refah da dahil Gazze'nin bütün kapılarının açılması karşılığı yeni ve kapsamlı bir ateşkese hazır olduğumuzu ortaya koyduk. Fakat çağrılarımız ses bulmadı. Bununla birlikte bizler İsrail'in işgalci güçlerinin Gazze şeridinden çekilmesi sonrası bu şartlara uygun olarak yeni ateşkes yapmaya hazırız. Örneğin bu füzeler Batı Şeria'dan atılmamasına rağmen orada İsrail eliyle 50 vatandaş ölürken ve yüzlercesi yaralanırken İsrail yayılmacı politikasını sürdürdü. Sanki İsrail, topraklarımızın işgalini ve dört bir yandan kuşatılmış kantonlara bölünmesini kabullenmemizin kaderimiz olduğunu düşünüyor. İşin aslı İsrail, sadece benim halkımın evlatlarının tatbik edeceği ve buna karşın abluka, aç bırakılma, bombardıman, suikastlar, müdahaleler ve sömürgeci yerleşim birimleri elde edeceği tek taraflı bir ateşkesin peşinde. İsrail'in istediği bedava bir ateşkes.

İsrail, ABD ve Avrupalı destekçileri hiçbir gürültü olmaksızın bu dünyadan gitmemizi istemekteler ancak bizler bu sessiz ölüme teslim olmayacağız. Şu an Gazze'nin maruz kaldığı saldırı merhum lider Yaser Arafat'ın maruz kaldığının aynısıdır. Arafat, İsrail şartlarına boyun eğmeyi reddedince Ramallah'taki Mukataa'da hapsedildi. Tanklar iki yıl evini abluka altına aldı. Bütün bu önlemler onun iradesini kıramayınca zehirlenerek öldürüldüğünü hatırlatmalıyız.

Gazze 2009'a tıpkı 2008'de olduğu gibi İsrail ateşi altında girdi. Geçen yılın ocak ve şubat aylarında İsrail hava saldırıları sonucu Gazze'de 140 vatandaşın öldürüldüğünü hatırlıyoruz. 2006 Temmuz'unda Lübnan'a yönelik başarısız saldırısına başlamadan önce İsrail, Gazze semalarına 140 kişinin hayatına mal olan binlerce bomba yağdırmıştı. 1948'deki Deyr Yasin katliamından bugünkü Gazze katliamına kadar İsrail suçlarının listesi uzun. Gerekçeler değişebilir ancak gerçek aynı: Yerleşimci sömürüsü, baskı ve adaletin daimi yokluğu.

İsrailli liderlerin kaos içine girdikleri açık. Zira saldırılara açık hedefler belirlemekten acizler. Gerekçeleri halk tarafından seçilmiş Hamas hükümetini sonlandırmak ve altyapısını yıkmak ile füzeleri durdurmak arasında gidip geliyorlar. Gazze'nin iradesini kırmakta başarısız olunca beklentilerinin çıtasını düşürdüler. Şimdi sadece Hamas'ı zayıflatmaktan ve direniş gücüne nokta koymaktan bahsediyorlar. Fakat hedeflerinden hiçbirini gerçekleştiremeyecekler. Gazze halkı şu an geçmiştekinden daha fazla birlik oldu ve düşmanın kendilerini korkutmayacağı veya teslimiyete sürükleyemeyeceğinde karar kıldılar. Washington ve Avrupa'nın bir kez daha gardiyan, işgalci ve saldırganın yanında durmayı ve kurbanı kınamayı seçtiğini gözlemliyoruz. Barack Obama'nın George Bush'un felaket mirasından kurtulacağına dair umutlar besledik. Fakat başlangıcı cesaretlendirici olmadı. Zira Mumbai'deki saldırıları kınamak için hızlı şekilde hareket ederken Gazze'deki katliama 10 gün boyunca sessiz kaldı.

Fakat halkımız tek başına değil. Dünyadaki özgürlük sevdalısı kadın ve erken milyonlar, onların yanında durdu, özgürlük ve saygın yaşam uğruna verdikleri mücadelelerini destekledi. İsrail karşıtı günlük gösterileri sadece Arap ve İslam dünyasında değil, bütün dünya platformunda görmekteyiz. Bizim irademiz abluka ve bombardımanla kırılmaz ve işgale kesinlikle teslim olmayacağız.

Ürdün gazetesi El Düstur, 7 Ocak 2009

HAMAS SİYASİ BÜRO ŞEFİ

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Filistin' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Hamas Lideri Halid Meşal Ateşkesi Değerlendirdi
   Heniyye'den Ateşkes Sonrası İlk Açıklama
   Abbas, Kudüs’teki Şehadet Operasyonunu Kınadı
   Olmert adeta yalvardı
   ''Filistinin doğal misillemesi''
   Olmert Yenilgiden Sonra, “Her Yol Mübah” dedi
   Dünya'dan İsrail vahşetine tepkiler
   İsrail Füzeleri Gazze'de Yas Evini Vurdu
   İsrail Gazze'den Çekiliyor. Hamas: Bozguna uğrattık.
   Mescid-i Aksa çöküyor
   Filistin'deki 61 şehidin en az 54'ü kadın ve çocuk
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.