Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Filistin'de Arap Film Festivali

Pazartesi, 20 Haziran 2005 - (16:53)

Facebook da paylaş

Merkezi Kudüs'te bulunan “Yebus Film” şirketince düzenlenen festival 16 Haziran'da başlamış bulunuyor ve 30 Hazirana kadar devam edecek. Organizatörler, bu festivalle Araplarla Filistinliler arasında yeni köprüler kurmayı ve Filistin'i ablukadan kurtarmayı amaçladıklarını belirtiyorlar.

İSLAM DÜNYASI 

Çeşitli Arap ülkelerinden 13 filmin gösterileceği Arap Film Festivali Filistin'de düzenleniyor. Festivale sunulan filimler, Kudüs, Ramallah, Nablus, Beyt Lahm ve Nasıra olmak üzere beş Filistin kentinde sunulacak. Organizatörler, bu festivalle Araplarla Filistinliler arasında yeni köprüler kurmayı ve Filistin'i ablukadan kurtarmayı amaçladıklarını belirtiyorlar. 

Merkezi Kudüs'te bulunan “Yebus Film” şirketince düzenlenen festival 16 Haziran'da başlamış bulunuyor ve 30 Hazirana kadar devam edecek. 

 Yebus Film şirketinin Müdiresi Ranya İlyas, söz konusu festivalin iki yıl önce düzenlenen “Ümmetin Hayalleri” adlı Filistin Film Festivali'nin devamı niteliğinde olduğunu açıkladı. 

Festivale Katılım Şartları 

Festivale katılacak filmlerde ticari amaç güdülmüş olmaması, 2002 yılından sonra yapılmış olması,   yerel veya uluslararası alanda herhangi bir ödül almış olması şartları aranıyor.  

Festivale katılan filmlerden bazıları şunlar: Hani Ebu Esad'ın “Yaklaşan Cennet” (Filistin yapımı), Migil Litin'in “Son Hilal” (Filistin-Şili ortak yapımı), Amr Emir Lay'ın “Diriliş Ülkesinde Tufan” (Suriye yapımı), Nadiye el-Fani'nin “Kadın Korsan” (Tunus) ve Ceyha Necim'in “Kontrol Odası” (Mısır). 

Organizatör şirketin Müdiresi Ranya, Mısır, Suriye ve Lübnan gibi ülkelerden birçok filmin, İsrail'i boykot etmeleri gibi nedenlerle festivale katılmadığını oysaki festivalin tamamen Filistin kentlerinde ve her türlü müdahaleden uzak bir şekilde yapıldığını belirtti.   

Kudüs'ü Kültür Merkezi Yapmak İstiyoruz 

Yebus Film şirketinin Müdiresi Ranya İlyas, “Kudüs'ü Filistinliler için bir kültür merkezi haline getirmek istiyoruz. Bu amaçla Kudüs'te içinde sinema solonun olduğu bir kültür merkezi kurma çalışmalarımız var. Bu tür festivalleri her yıl tekrarlamak amacındayız” açıklamasında bulundu.  

İsrail Engellerini Aşmaya Çalışıyoruz 

Çok zor şartlarda faaliyet gösterdiklerini anlatan Rana İlyas, gösterime gelecek Filistinlilerin kontrol noktalarında engellendiklerini belirtiyor. Filistinli izleyicilerin Batı Şeria'dan Kudüs'e gelmeleri için özel izin alınması gerektiğini, bunun da pek kolay olmadığını vurguluyor. 

Program dâhilinde gösterilecek filmlerin bir kentten diğerine aktarılmasında ciddi sorunlar yaşadıklarından, uzun süre İsrail askeri noktalarına takıldıklarından ve zamanında gösterime girememe riskini taşıdıklarından da yakınıyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.