Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Bir Solukta Okuyacağınız Anılar: Kahire Kitabı

Çarşamba, 22 Haziran 2005 - (11:08)

Facebook da paylaş

Rotterdam İslam Üniversitesi öğretim görevlisi Fatih Okumuş'un kaleme aldığı "Kahire Kitabı" FiDE yayınlarından çıktı. Yazar Fatih Okumuş, 'Kahire Kitabı'nda bir Türk öğrencinin gözünden Kahire'yi ve Mısır insanını anlatıyor. Mısır'ı görmek isteyenler için bir rehber niteliği taşıyan kitapta Kahire'nin entelektüel ortamı da detaylı şekilde yer alıyor.

İslam Dünyası / Kültür Servisi

Yazar Fatih Okumuş'un Fide yayınlarından çıkan "Kahire Kitabı" bir Türk öğrencinin gözüyle Kahire'yi ve Mısır'ı anlatıyor. Zevkle okuyacağınız kitap, Mısır'ı görmek isteyenler için rehber niteliği taşımasının yanı sıra Kahire'nin entelektüel ortamını da okuyucularını zarif bir uslûp ile sunuyor. Örneğin Nobel Ödüllü romancı Necip Mahfuz'un kitaplarını hangi kahvede kaleme aldığını da yazardan öğreniyoruz. Necip Mahfuz'un yanı sıra kitapları ve fikirleriyle Türkiye'de de tanınan Muhammed Umara, Hasan Hanefi, Muhammed Gazali, Zeynep Gazali, Fehmi Şinnavi, Safinaz Kazım, Mustafa Meşhur, Memun El Hudeybi, Seyfülislam El Benna, Ahmet Raif, Seyyid Sabık, Fehmi Huveydi gibi aydınlarla bire bir yaşadığı anılardan da önemli anekdotlar yer alıyor kitapta. Sözü edilen aydınların Türkiye'de bilinmeyen yönleri de anlatılıyor. Mısır'ın İslamcı ve laik aydınlarıyla, Türkiye'nin İslamcı ve Laik aydınlar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları kolaylıkla gözlemleyebiliyorsunuz.

Nilüfer Göle'nin Kahire'deki dostları

Yıllarca Kahire'de kalan yazar, daha sonra da çeşitli araştırmalar nedeniyle Kahire'ye gidip geldi. Bu yolculukların bir kısmını Prof. Nilüfer Göle ile birlikte gerçekleşti. Göle'nin Mısır'da yaptığı araştırmalarda hep yanında olan, çevirmenlik ve mihmandarlık yapan Okumuş, Göle'nin Kahire'deki İslamcı aydınlarla kurduğu diyaloglara ilişkin anekdotlara da yer veriyor. Nilüfer Göle'nin Muhammed Umara ve Fehmi Şinnavi gibi aydınlarla kurduğu diyalog ve dostluğun izleri yansıyor kitaba.

Mısır kadınları çok rahatlar

 Mısır kadınının Türkiye'deki geleneksel kadın konumunun çok üstünde ve serbest olduklarına dikkat çeken Yazarın bu konudaki gözlemleri şöyle: Kadınlar onurlu ve hırslı. Her konuda erkeklerle yarış halindeler. Erkeğe itaatten çok, onunla ortak/eşit olma, hatta erkeğe tahakküm etme duygusu ağır basıyor. Genellikle orta boylu, aşırı şişmanlar. Geleneksel olarak, yabancı bir erkekle çok samimi olarak konuşabilmekte, birlikte oturabilmekte ve bunu tabi karşılamaktalar. Kadınlar mümkün mertebe mülkiyeti ellerinde bulunduruyorlar. Şehir trafiğinde özel otomobil kullananların neredeyse yarıya yakını kadın"
Yazar'ın tanık olduğu bir olay ise şöyledir: "Bir defasında cuma namazına giderken şahit olduğum bir enstantane:
"Yukarı Mısırlı geleneksel sarık ve cübbesi içinde bir adamla geleneksel kıyafetleri içinde Mısırlı bir bayan karşılaştılar. Selamlaştılar. Erkek tokalaşmak için elini uzattı. Kadında elini uzattı ama, biraz isteksiz.
-Cumaya gideceksiniz, abdestlisin.
Erkek
Maliş(önemli değil) yeniden abdest alırım.

Yani mesele yalnızca abdest tazelemeyi gerektirecek denli basit görülebiliyor."
Yazar Mısır'da gördüğü farklıkların büyük kısmının Şafii mezhebinden kaynaklandığını belirtiyor.

Konsolosun Türk öğrencilere yaptığı!

Kahire Kitabı'nda yazarın Kahire'de iken tanık olduğu pek çok siyasi olaya ilişkin gözlemleri de yer alıyor. Örneğin Türkiye'de de bilinen ancak detayları hakkında bilgi bulunmayan Nasır Ebu Zeyd Olayı'nın arkaplanı ve Mısır aydınları arasındaki çatışmaların şeklini ve nedenlerini izleyebilirsiniz. Kitapta ayrıca Kahire ile özdeşleşmiş olan El Ezher Üniversitesi ile ilgili önemli bilgilere de yer veriliyor. Bu arada Türkiye'den din bilimleri okumak amacıyla Ezher'e giden öğrencilerle ilgili çarpıcı bilgiler de kitabın konularından biridir. Ezher'de yapılan futbol maçlarında birinci olan Türk öğrenciler takımı, kupayı alması içi Türk konsolosunu davet ederler. Konsolusun verdiği cevap ise ilginçtir: Ben sizi tanımıyorumki kupanızı alıyım." Yazar, El Ezher'in sistem içindeki yerini, Camilerin ve din adamlarının toplum içindeki konumlarını da anlatıyor.

Şeker tüketimi ulusal sorun

Kahire'nin kültür ve sosyal hayatını da yakından gözlemleyen Yazar, Mısır-Arap insanını büyüteç altına alarak anlatmayı seçmiş. Mısırlıların günlük hayatları, dünyaya, dine ve zamana bakışları konusunda çarpıcı bilgiler veriyor. Öte yandan yazar, Mısır mutfağı, Mısırlıların beslenme alışkanlıklarını da göz ardı etmemiş. Şekerin Mısır insanı için vazgeçilmez bir alışkanlık olduğunu şu sözlerle aktarıyor: "Mısırlıların çayı çok  şekerli içmeleri kendi çapında bir ulusal sorundur. Hatta bir defasında 'icratın içinden', 'ulusa sesleniş' türünden bir programda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek şu mealda bir konuşma yapmıştı: 'Sayın vatandaşlarım, lütfen çayınıza daha az şeker atın, şeker yetiştiremiyoruz. Biliyorsunuz bu şekerin hepsini biz üretmiyoruz. Dışardan geliyor. Döviz ödüyoruz, sonra da siz değerli halkımıza sübvansiyonlu olarak satıyoruz. Seker İthalatı bütçeye ağır bir yük teşkil ediyor."

Kahire'de yaşam ağır çekim film gibi

Yazar'ın Mısır insanını tanımladığı bir cümle varki romanlara konu olacak cinsten. Yazar, Mısır insanının en belirgin özelliklerinden birinin zamana karşı kayıtsızlık olduğunu belirterek, "Zaman sanki işlemiyor. Randevu mefhumu yok. İstanbul'daki doğadışı aceleciliğin aksine Kahire'de ölü gibi bir sakinlik hakim. Kimsenin acelesi yok. Ne yürürken, ne konuşurken, ne dövüşürken acele ediyorlar. Ağır çekim bir film gibi seyrediyor Kahire'de hayat."
Türkiye ve Türkler Mısır'da nasıl algılanıyor, bu konuda da ilginç bilgiler yer alıyor. Kitapta Firavunların Kahiresi, Romalıların Kahiresi, Fatimilerin, Memlukların, Osmanlı'nın Kahiresi'ni adım adım izleyebiliyor, yazarın akıcı üslubunun sayesinde Piramitlerden Memluklardan ya da Osmanlıdan kalma bir caminin şadırvanına girebiliyor, yine boynunda haçla dolaşan rahiplerin ya da siyahlara bürünmüş rahibelerin arasından sıyrılıp bambaşka bir alemin, Müslümanların dünyasına girebiliyorsunuz. Yazar adeta adım adım sizi gezdiriyor. Necip Mahfuz'un El Fişavi kahvesine giriyor, iki ayrı bardakla içilen çayınızı yudumluyor, adım başı satılan şekerkamışı suyunuzu içiyorsunuz. Derken kendinizi bir teknede buluyor,  Mısır'ın kalbi olan Nil nehri kıyılarında geziyorsunuz. Kahire Kitabı hem bir anlatı, hem bir araştırma, hem de tarihi ve kültürel bakımdan bir gezi rehberi niteliğinde. Yazar kitabında sadece Kahire'yi değil, İskenderiye başta olmak üzere pek çok şehri ve insanları hakkında da ilginç bilgiler veriyor. Mısır'ı  tanımak isteyenler ya da Mısır'ı gezmek isteyenler için rehber niteliği taşıyan Kahire Kitabı diplomatlar için de bir başucu kitabı. 182 sayfadan oluşan "Kahire Kitabı",Yazar Fatih Okumuş'un yedinci kitabı.
................................................................................................

FİDE YAYINLARI

Tel: 0212-520 12 27
Faks: 0212-520 12 28

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.