Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

“Yedinci Savaş”: Aksa İntifadası'na Farklı Bir Bakış

Salı, 28 Haziran 2005 - (16:56)

Facebook da paylaş

Yedinci Savaş adlı kitapta İsrail'in Filistinlilere karşı yürüttüğü savaş, tüm insanlık, bitkiler, ekin, kültür ve medeniyet bağlamında kapsamlı bir soykırım olarak tanımlanıyor.

İSLAM DÜNYASI / HABER MERKEZİ

Yedinci Savaş kitabı, Aksa İntifada'sı süresince İsrail'de yaşananları serinkanlılıkla değerlendiriyor. Beş resmi savaşa ilaveten Birinci İntifada altıncı savaş olarak nitelenirken Aksa İntifadası ise, kitabın iki yazarı tarafından yedinci savaş diye tanımlanıyor.

Kitabın yazarları Amus Heril ve Avi Yessahrov'a göre birinci savaş, İsraillilerin “İstiklal Savaşı” dedikleri 1948 savaşı. 1956'da Mısır'a yönelik üçlü saldırı ikinci savaş sayıyorlar. 1967 savaşı üçüncü olurken, 1973 savaşı da dördüncü savaş sayılıyor. 1982 Beyrut saldırısı da beşinci savaş addediliyor. 

Yazarlar, İsraillilerin tek taraflı kan akıtma savaşı olarak gördükleri Birinci İntifada'yı altıncı savaş diye belirtiyorlar. Kitaba göre 2004 yılsonu itibariyle 2650 Filistinliye mukabil binden fazla İsraillinin öldüğü Aksa İntifadası yedinci savaş oluyor. 

Aksa İntifadası İsraillilere Cehennemi Yaşatmış

Aska İntifadası süresince İsraillilerin yaşadıkları acıları yansıtan kitap, intifadayı “düzensiz savaş” olarak tanımlıyor. İsrail kentlerinde tehlike sirenlerinin çalmasıyla tüm caddelerin birden bire nasıl boşaldığını ve İsraillilere hayatı nasıl cehenneme çevirdiğini anlatıyor. Öyle ki İsrailli yetkililer dahi gelecek 24 saat içinde ne gibi gelişmelerin olabileceğini tahmin edemedikleri aktarılıyor.

Peş peşe gelen darbeler, patlamalar, gösteriler, yolların saatlerce trafiğe kapatılması ve yerleşimcilerin evlerine gidiş-gelişlerinde kendilerini direnişçilerin tehdidi altında hissetmeleri yaşadıkları kötü psikolojiyi tasvir ediyor. Bu durum, ülke ekonomisini ve turizmini felç etmiş. Aksa İntifadası süresince İsrailliler, kendilerinin ve çocuklarının can güvenliği, gelecekleri ve hayalleri konularında tam bir güvensizlik psikolojisi yaşamışlar.      

Gayri Ahlaki Bir Savaş

İsrail ordusunda üç yıl yedek askerlik yapan bir subayın ifadelerine yer verilen kitapta, askerlere kadın ve çocukların öldürülmesiyle ilgili emirler verildiği belirtiliyor. İsrail'in Filistinlilere karşı yürüttüğü savaş, tüm insanlık, bitkiler, ekin ve kültür için kapsamlı bir soykırım olarak tanımlanıyor. İnsani ve ahlaki hiçbir kural tanımayan bu savaşta, tarihi liderlere karşı suikastların düzenlendiği, abluka altındaki mülteci kapmalarında katliamların yapıldığı hatırlatılarak; tüm bunların Tel Aviv, Washington, Kahire ve Kudüs'te gerçekleşen siyasi toplantıların gölgesi altında gerçekleştiğine dikkat çekiliyor.

Şaron'un Aksa Ziyareti Hataydı 

Tam adı “Yedinci Savaş: Filistinlilerle Savaşı Nasıl Kazandık? Niçin Kaybettik?” olan kitabın ilk bölümünde Şaron'un Mescid-i Aksa'ya yaptığı ziyaretin yanlış olduğu belirtiliyor. Şaron'un Filistinliler ve Müslümanlar nazarında Sabra ve Şatila Kasabı olması öfkeyi daha bir artırdığına dikkat çekiliyor. Aksa İntifadası'nın Arap-İsrail çekişmesinin sırdan askeri bir çatışma olmadığını, her iki taraf için de sonunun ideolojik yönünün ağır bastığını gösterdiğine vurgu yapılıyor.

Tüm Filistinliler Direnişte Birleşti

Birinci İntifada'nın Filistin'deki belli gruplar tarafından sürdürüldüğünü ve taş atmaktan ibaret olduğu hatırlatılarak, Aksa İntifadası'nda roket ve silahların kullanıldığını, ayrıca Oslo anlaşmasının altına imza atmış Fetih gibi örgütler dâhil tüm direniş gruplarının İsrail'e karşı direniş cephesinde birleştiği belirtiliyor. İslami direniş grupları karşısında zor durumda kalan Fetih'in Aksa İntifadası'ndan sadece bir ay sonra Aksa Şehitleri Tugayı'nı kurmasına dikkat çekiliyor. 
 
Hamas Güçleniyor

Filistinlilerin, Şeyh Ahmed Yasin ve Abdulaziz Rantisi gibi liderlerini İsrail'in suikastları sonucu yitiren İslami Direniş Hareketi Hamas'a verdikleri destek giderek ivme kazanıyor. Kitapta verilen istatistikler buna delil olarak sunuluyor. Bir Zeyt Üniversitesi'nin yaptırdığı bir araştırmaya göre 2000 yılında Hamas'a olan %16'lık halk desteği 2004 yılında %32'yi buluyor.

Başkanlığını Dr. Gassan el-Hatib'in yaptığı Kudüs Enformasyon Merkezi ile başkanlığını Dr. Halil eş-Şikaki'nin yaptığı Filistin Siyasi Araştırmalar Merkezi'nin verilerine göre intihar eylemlerini destekleyenler Filistinlilerin sayısı %70'leri geçiyor.   

300 Kişiyle Mülakat Yapılmış

Amus Heril ve Avi Yessahrov'un kaleme aldıkları Yedinci Savaş kitabı olayları objektif değerlendirmesiyle dikkat çekiyor ve okunmaya değer kılıyor. Kitap Aksa İntifadası'nın İsrail toplumu üzerinde bıraktığı izleri yansıtması açısından da oldukça önemli.

Söz konusu kitabın yazarları, Amerikalı, Avrupalı, Mısırlı, Filistinli ve İsrailli siyasetçiler başta olmak üzere, İsrail-Filistin emniyet ve istihbarat birimleri, Filistinli direniş grupları ve İsrail'de tutsak bulunan direniş liderleri gibi çok çeşitli kesimlerden toplam üç yüz kişiyle ayrı ayrı görüşmeler yaptıklarını belirtiyorlar.

Kitabın Tam Adı: Yedinci Savaş: Filistinlilerle Savaşı Nasıl Kazandık? Niçin Kaybettik?
Yazarları: Amus Heril ve Avi Yessahrov
Yayınevi: Yedioht Ahranoth Yayınevi
Basım Yeri: Tel Aviv
Sayfa Sayısı: 400
Yıl: 2005

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.