Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

''Filistin Kervanı'' Yola Çıktı

Salı, 05 Temmuz 2005 - (11:35)

Facebook da paylaş

Filistin Kervanı, Filistin'de yaşanan işgale, insan hakları ihlallerine karşı bir gündem oluşturmak üzere organize edilen uluslararası bir kampanyadır. Fransa merkezli olarak Avrupa'daki Filistin örgütleri, insan hakları örgütleri ve İsrailli işgal karşıtı insan hakları örgütlerinin katılımıyla organize edilen kampanyanın ismi "Caravane pour la Paletsine"dir. Bugün Strasbourg'dan yola çıkan Kervan bir hafta sonra 12 Temmuz'da İstanbul'da olacak. Kervan'ın hedefi Türkiye, Suriye ve Ürdün hattında ilerleyerek Kudüs'e varmak.

İslam Dünyası / Haber Merkezi

Strasbourg, Cenova, Milano, Trieste, Lubliana, Zagreb, Belgrad, Sofya, İstanbul, Ankara, Adana, Halep, Şam, Amman-Allenby köprüsü ve Kudüs: "Filistin Kervanı"nın Strasbourg'dan 5 Temmuz'da yola çıktıktan sonra izleyeceği rota.

Filistin'e kadar 3 bin 742 kilometre yol kat edecek olan kervan, bir haftalık konaklamaktan sonra geri dönüş yolculuğuna başlayacak. "Filistin Kervanı"nın Türkiye bölümünün üç temsilcisi var: Özhan Önder, Sinem Öztürk ve Erhan Keleşoğlu.

Fransa merkezli olarak Avrupa'daki Filistin örgütleri, insan hakları örgütleri ve İsrailli işgal karşıtı insan hakları örgütlerinin katılımıyla organize edilen "Filistin Kervanı" nın Türkiye bölümünün hazırlıklarını onlar sürdürüyor.

Önder, Filistin'de yaşanan işgale, insan hakları ihlallerine karşı bir gündem oluşturmak üzere organize edilen uluslararası kampanyada, 100 aracın olmasını beklediklerini söylerken, "Strasbourg'dan Kudüs'e kadar yeni katılımcılar da eklenebilir" diyor.

Kervanın yol boyunca geçilen yerleşim bölgelerinde durarak, söyleşiler, film gösterimleri, konserler, mümkünse mitinglerle Filistin konusunda duyarlılık yaratması planlanıyor.

İşgale karşı toplumsal muhalefet

"Filistin Kervanı"nın 12 Temmuz 'da İstanbul'da olması hesaplanıyor. İstanbul'da yapılacak etkinliklerin ardından yolculuğunu Ankara ve Adana duraklarındaki etkinliklerle sürdürecek olan "Filistin Kervanı" 15 Temmuz'da Hatay sınır kapısından çıkarak Suriye 'ye girecek.

Türkiye'deki demokratik kitle örgütleri ve bütün demokratik güçlerin katılması beklenen "Filistin Kervanı" için düzenlenecek toplantılarla, işgal karşıtı geniş bir toplumsal muhalefet yaratılmak isteniyor.

Avrupa'daki Filistin örgütleri, insan hakları örgütleri ve İsrailli işgal karşıtı insan hakları örgütlerinin katılımıyla organize edilen kampanyanın orijinal ismi "Caravane pour la Palestine" .

Filistin Kervanı'nın hedefi nedir?

- Kervan,genel dezenformasyona karşı gerçek bilgileri ve deneyimleri ortaya çıkararak Filistin'deki koşulları anlatacaktır,
- Azami sayıda ülkeden geçerek yerel halk topluluklarıyla karşılaşacaktır,
- Medyayla, yerel ve uluslararası ağlarla ve derneklerle temas kuracaktır,
- Dayanışma ağları yaratacak veya güçlendirecektir,
- Mitingler, bildiriler, tartışmalar, röportajlar, resmi ve doğrudan inisiyatifler geliştirilecek, seçilmişlere, hükümetlere soru önergeleri vb. yöneltilecektir,
- Kültürel, politik ve enternasyonalist etkinlikler düzenlenecektir,
- Bir bütün olarak, Filistinlilere fiili desteği artırmak ve dünya hükümetlerini kendi kamuoyları doğrultusunda Filistin için harekete geçmeye zorlamak amacıyla yerel, ulusal ve uluslararası medyanın azami ilgisini çekmek hedefi gözetilecektir.

Filistin Kervanı,
- Aynı eylem için her görüşten ve milliyetten insanları bir araya getirmek,
- Yol boyunca her görüşten ve milliyetten insanlarla karşılaşıp, daha önceden harekete geçmedilerse onları duyarlılaştırmak veya bize katılmalarını ya da kendi hükümetleri üzerinde etkili bir baskı yaratarak Filistinlerle dayanışmalarının kendi özgün biçimlerini ortaya koymalarını sağlamak,
- Olanaklı olan her yerde diğer dayanışma inisiyatifleriyle ve hareketleriyle ilişki kurmak
gibi temel amaçlar üzerinden uluslararası birlikçi bir hareket yaratacaktır.
Filistin'e varıldığında,
- Tecrit edilmiş, uluslararası topluluk veya daha doğrusu onun temsilcilerinin ihanet ettiği işgal altındaki Filistin ile dünyanın geri kalan kısmı arasında fiilen bir bağ yaratarak,
- İsrail'in işgaline karşı mücadele eden İsrailli birey ve grupları desteklemek üzere onlarla görüşerek,
- İsrail halkına barış ve kinin reddine dair mesajını fiilen vererek,
- İki halk arasındaki karşılaşmaya elverişli bir ortam yaratarak,
- Dünya yurttaşlarının aktif dayanışmasına tanıklık ederek
İsrail işgaline karşı bir direniş pratiği oluşturacaktır.

Filistin Kervanı Resmi Çağrı Metni:

Bir süredir Filistin için bir kervan, sizi uluslarası bir harekete çağırmakta. Bu çağrı, basit ama bir o kadar da köklü bir gösteri içindir. Bu herkesin kendine bir yer bulabileceği somut, neşeli, yüreklendirici ve de ciddi bir projedir. Beraber hareket etme arzusunu bütün ciddiyetiyle içinde barındırır. İnsanlar, bir kez birleşmeye görsün, gücünü ortaya koyacak, yüzünü adaletli bir dünya şiarına dönecektir.

Bu projeye katılmak isteyenlerin, kervanı güçlü ve devasa kılacak her türlü katkılarına kapımız açık. Tüm kervan yolunda kervanla olmaktan geçiş yerlerindeki etkinliklere katılmaya, gösterilerde yer almaktan şenliklerde ve toplantılarda hazır bulunmaya veya maddi, teknik hususlarda ve irtibat noktalarında destek vermeye kadar uzanan bir yelpazede katkıları olması mümkün.

Tabii ki idealimizde olan arabanızı alıp arkadaşlarınızla birlikte tüm yolu yapanlara katılmanız. Fakat bunun herkes için mümkün olmadığının farkında olarak, "bir şeyler yapmak, hiçbir şey yapamamaktan evladır" diyoruz.

Kimileri 4 Temmuz'da Strazburg'da yola koyuluşumuza katılıp bize Cenevre'ye kadar eşlik edecek. Kimileri Cenevre buluşmamıza katılacak. Kimileri Milan'da, Trieste'de, Zagreb'de, Belgrad'da, Sofya'da veya İstanbul'da bizimle olacak. Kimileri uçağa atlayıp bize Şam'da, Amman'da veya Kudüs'de yetişecekler.

Bu eyleme katılım için hepimiz azami gayretimizi ortaya koyacağız. Bir parça katkıyı bile çok değerli görüyoruz. Katkı yapacağınız ve destek olabileceğiniz o kadar çok alan olacak ki. Örneğin bir halka inşa etmek; bu halka, taşıtlarını ayarlayacak, kervanı tanıtacak, Filistin'den ve evrensel hukuktan bahsedecek. Halkada seyyahlar da olacak sakinler de. Temmuz'da seyyahlar da sakinler de merkezi öneme sahip olacak. Seyyahlar yolu katedecekler, sakinler ise onların yürüyecekleri yolu önlerinden hazırlayacaklar.

Bu seyahatin tabii ki bir maliyeti de var. Bu yüzden ister 1 ister 100 kuruş, katılacak herkesten imkanına göre bir katkı bekliyoruz.

Tüm oluşumları ya da bireyleri bekliyoruz. Biliyoruz ki hepiniz farklı hareketlere, kampanyalara ya da etkinliklere bağlı olabilirsiniz. Sizlerden bu bağlılıklarınızı askıya almanızı, üzerinizdeki gömleği çıkarmanızı istiyor değiliz. Sizi yalnızca bu eylemde yüreğinizi ortaya koymaya çağırıyoruz, asgari bir gayrete davet ediyoruz. Bu projenin bir parçası olmanın, sizin günlük faaliyetleriniz için de yararlı bir tecrübe olacağına eminiz.

İnsanlıktan uzağa savrulan bu dünyada eksik olan etkin dayanışmayı, katılımı ve güveni, eylemliliğimizle şimdi, şu anda kurmanın yolunu arayarak, başka bir dünyanın mümkün olduğunu ilan ediyoruz.

Kardeşcesine,
Filistin Kervanı

Filistin'de Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri ile İlgili Bazı İstatistikler:

İkinci İntifada'nın başlangıcından Mayıs 2005'e kadar 3616 Filistinli, 964 İsrailli öldürüldü.
(Kaynak: www.mepc.org/public_asp/resources/mrates.asp)

1870 yılında Filistin'de yaşayan Yahudi nüfusu 7000 kişi kadardı ve bu sayı, Filistin nüfusunun %2'lik bir bölümünü oluşturuyordu.

1946'da İlk Paylaşım Planı'ndan sonraki yoğun Yahudi göçünden sonra Filistin nüfusu 1.240.000 Filistinli 600.000 Yahudi'den oluşuyordu ve Filistinli nüfus, toprağın % 92'sine sahipti.

1947'deki Birleşmiş Milletler Paylaşım Planı ile toprağın %56'sı Yahudilere, %44'ü Filistinlilere veriliyordu.

1948-1967 arasında İsrail Devleti ilan edildi. Bu tarihten sonra İsrail Devleti'nin ilanı, İsrailliler için "Bağımsızlık Günü", Filistinliler için "Al Nakba", yani "Felaket Günü" olarak anılacaktı. 1949 yılı sonunda, İsrail Filistin'in %78'ini kontrol ediyordu.

6 Gün Savaşları'ndan sonra ise İsrail, Filistin topraklarının tamamını işgal etti.

Kontrol noktaları: Sınır polisi veya askerler tarafından konulan bariyerler, yayaların ve araçların geçişlerini kontrol etmek için kullanılıyor. Kontrol noktaları yaygın olarak bilindiği gibi sadece Yeşil Hat (1967 sınırı) boyunca değil, daha çok Filistin şehir ve köyleri arasında bulunuyor. Ayrıca yüzlerce geçici kontrol noktası da herhangi bir yerde ve zamanda Filistinliler'in karşısına çıkabiliyor. 2000 yılından bu yana, en az 23 erkek, 19 kadın ve 14 çocuk kontrol noktalarında öldüler. Kontrol noktalarının çoğu geceleri kapalı olduğundan hastaların veya hamilelerin hastanelerin acil servislerine gitmelerine engel oluyor. Bunun yanı sıra kontrol noktalarında Filistinliler saatlerce bekletiliyor; bu durum hergün yaşanabiliyor ve bu da insanların düzenli bir işte çalışmalarını, okullara ve hastanelere ulaşmalarını ya da ürettikleri malları pazara taşımalarını engelliyor.

Koloniler: İsrailliler Filistinlilerin tarihi topraklarını kolonileştiriyorlar. Kolonilerin nüfusu (Aralık 2004 itibari ile):
Batı Şeria: 232.000
Doğu Kudüs: 185.000
Gazze: 8.000
Toplam: 425.000

Kolonicilerin %80'i, hükümet tarafından sağlanan vergi indirimi ve ev inşasındaki sübvansiyonlar gibi mali yardımlardan dolayı kolonilerde yaşıyorlar. Kolonilerin %74'ü tazminat almaları halinde ayrılmayı istiyorlar. İsrail devleti, yılda 400 milyon dolardan fazla bir parayı vatandaşlarının yerleşim yerlerine taşınmasını teşvik etmek amacıyla harcıyor.

Tecrit Duvarı : Eğer öngörüldüğü gibi duvarın inşası biterse, Filistinliler topraklarının %25'ini kaybedecekler. Verimli topraklarının %80'i ve su kaynaklarının %65'i bu %25'lik toprağın içindedir. Duvarın sadece %11'i Yeşil Hat üzerinde; geri kalanı ise Batı Şeria'da 274.000 Filistinli'yi Duvar ile 1967 sınırı arasına sıkıştırıyor. Duvar bittiğinde, bu sıkışmış topluluğun yarıya yakını tamamen duvar ile çevrelenmiş olacak.
Şimdiye kadar Filistinliler'e ait 100.000'den fazla zeytin ağacı duvar inşası için kökünden söküldü. 120.000 dönümden fazla Filistin toprağına el konuldu. 35,000 metrelik su alt yapısı duvarın yapımında çalışan buldozerler tarafından yıkıldı.

Yollar : Filistin'de Filistinliler ve İsrailliler ulaşımlarında farklı yolları kullanıyorlar. İsrailliler son derece modern yollarda ulaşım hizmeti alırken Filistinliler zorunlu olarak barikatlı, çukurlu, toprak yolları kullanmak zorundalar. İsraillilerin kullandığı yolu kullanmak için özel bir izin almaları gerekiyor ve bu izin yolun belli bir bölümünün bir günlük kullanımını kapsıyor.
Hapishaneler: 340 Filistinli çocuk, İsrail hapishaneleri veya tutukevlerinde taş attıkları gerekçesiyle tutuluyor. Eylül 2000'den bu yana 1000'den fazla çocuk tutuklandı.

Aralık 2004 tarihi itibarıyla 8.300 Filistinli, politik sebeplerden dolayı İsrail hapishanelerinde tutuluyor. Bunlardan 840'ı, haklarında hiçbir yargı kararı olmadan süresizce hapiste tutulabilen idari tutuklular.

Mülteciler: Filistinli mültecilerin sayısının 5 - 6,6 milyon arasında olduğu varsayılmaktadır. Dünyadaki en büyük ve en uzun süreli mülteci nüfusudur.

Uluslararası Hukukun Uygulanması Doğrultusunda Filistin Kervanı'nın Hedefleri :

Bizler, tek bir insan topluluğuna mensup olduğunun bilincinde olan, farklı kültürel ve sosyal çevrelerden gelen kadınlar ve erkekler, insan hakları ve onuruna saygı için uluslararası bir eyleme çağrı yapıyoruz.

Özellikle Filistin açısından bu haklar ve onur, dünyadaki hükümetlerin suç ortaklığında ayaklar altına alınmıştır. Filistin halkının direnişi, uluslararası demokratik kamuoyunun desteğini çağırıyor. Filistin'e doğru yol alacak bir kervan, bu dayanışmayı etkili bir biçimde somutlama doğrultusunda çok değişik enerjileri harekete geçirebilecek bir girişim gibi görülmelidir.

Hedeflerimiz:

1) Uluslararası hukuka (diğerlerinin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi'nin 194/1948, 242/1967, 338/1973, 1397/2002 sayılı kararlarına) saygı gösterilmesini ve uygulanmasını talep etmek; şöyle ki :
- Koloni kurulmasına son verilmesi ve 1967 savaşından bu yana kurulmuş tüm kolonilerin ortadan kaldırılması,
- Filistin'de her türlü İsrail askeri varlığına son verilmesi,
- Tüm mültecilere geri dönüş hakkının tanınması,
- Lahey Adalet Divanı uyarınca Filistin'de İsrail tarafından inşa edilmiş olan duvarın yıkılması,
- Cenevre Konvansiyonu uyarınca sivil toplulukların korunması ve Filistinli tutsakların haklarının tanınması,
- Sivil topluluklarının korunması ve (özellikle kolonilerin boşaltılması ve başkaldıran kolonların silahsızlandırılması) kararların uygulanması amacıyla bölgeye uluslararası bir gücün gönderilmesi (2002'de BM Genel Sekreteri'nin önerisi),
- Avrupa Konseyi'nin, Avrupa ile İsrail arasındaki ayrıcalıklı anlaşmaların açıklanmasına ilişkin kararının uygulanması.

2) 10 Aralık 1948 tarihli 217 A (III) sayılı kararında BM Genel Kurulu Tarafından kabul edilmiş İnsan Hakları Evrensel beyannamesi madde 13'e uygun olarak serbest dolaşım hakkına saygı gösterilmesini talep etmek:
- Kervan için,
- Çoğu kez ya Filistin sınırlarına iteklenen ya da İsrail kuvvetlerince yasadışı biçimlerde aranan dünya vatandaşları için,
- Bir bütün olarak Filistin halkı için, gerek uluslararası makamlarca tanınmış kendi toprakları içinde, kentlerde ve çeperde, ve aynı zamanda Filistin yolları üzerinde, gerekse sınırlarda sabit veya hareketli "denetim noktaları" veya diğer engellerin kaldırılması.

Filistin Kervanı Türkiye kampanyası:

Filistin Kervanı, Filistin'de yaşanan işgale, insan hakları ihlallerine karşı bir gündem oluşturmak üzere organize edilen uluslararası bir kampanyadır. Fransa merkezli olarak Avrupa'daki Filistin örgütleri, insan hakları örgütleri ve İsrailli işgal karşıtı insan hakları örgütlerinin katılımıyla organize edilen kampanyanın ismi Filistin Kervanı'dır.

Kampanya, yaklaşık 100 araçlık bir konvoyun 5 Temmuz 2005 tarihinde Strasbourg'da bulunan Avrupa Parlamentosu önünden yola çıkmasıyla başlayacaktır. Kervan'ın hedefi Balkanlar, Türkiye, Suriye ve Ürdün hattında ilerleyerek Kudüs'e varmaktır. Yol boyunca geçilen yerleşim bölgelerinde durularak söyleşiler, film gösterimleri, konserler, mümkünse mitingler gibi aktivitelerle Filistin konusunda bir bilgilendirme yapmak ve hassasiyet geliştirmek amaçlanmaktadır. Filistin'de halk ve İsrailli barış aktivistleriyle de buluşularak bir hafta sürecek etkinlikler yapıldıktan sonra yine aynı rota üzerinde geriye dönülecektir.

Kervan'ın 11 Temmuz'da Edirne sınırından geçeceği hesaplanmıştır. Lakin yol durumuna göre bir günlük gecikme olabilecektir. 12 Temmuz günü İstanbul'da etkinlikler yapılacak ve gece yine İstanbul'da barınılacaktır. Ertesi gün Kervan yoluna devam ederek başta Ankara'da ve Adana olmak üzere yol üzerinde bizim organize edeceğimiz duraklarda, yine bizim organize edeceğimiz etkinliklerini gerçekleştirecektir. 15 Temmuz'da ise Türkiye sınırlarını terkederek Hatay'dan Suriye'ye geçmesi planlanmıştır.

Kervan, Türkiye'de "Filistin Kervanı Türkiye Kampanyası" ismiyle örgütlenmektedir. Kampanyanın amaçlarına ulaşabilmesi demokratik kitle örgütleri ve bütün demokratik güçlerin dahil olduğu savaş ve işgal karşıtı en geniş toplumsal muhalefet kesiminin desteği ve katılımıyla mümkün olacaktır.

Filistin Kervanı güzergahı:

Gün 1 : Strasbourg - Geneva (Temmuz 5)
Gün 2 : Geneva - Milano (6)
Gün 3 : Milano - Trieste (7)
Gün 4 : Trieste - Lubliana - Zagreb (8)
Gün 5 : Zagreb - Belgrad (9)
Gün 6 : Belgrad - Sofya (10)
Gün 7 : Sofya - Istanbul (11)
Gün 8 : Istanbul (12)
Gün 9 : Istanbul - Ankara (13)
Gün 10 : Ankara - Adana (14)
Gün 11 : Adana - Halep (15)
Gün 12 : Halep - Şam (16)
Gün 13 : Şam - Amman (17)
Gün 14 : Amman (18)
Gün 15 : Amman - Allenby Köprüsü - Kudüs (19)
Toplam = 3742 km
ve Filistin'de bir hafta.

Filistin Kervanı'na katılım:

Filistin Kervanı katılımcıları, eylemlerini İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu değerleri ve hedefleri çerçevesinde görmektedirler. Ortak arzuları, gayri insani ve yasadışı bir işgale karşı direnen Filistin halkını desteklemek üzere Avrupa'dan (Fransa'dan) Filistin'e gitmek üzere kalkan bir motorlu taşıt kervanı oluşturmak ve söz konusu olan uluslararası hukuka saygı gösterilmesini ve bunun uygulanmasını ve özel olarak serbest dolaşım hakkına saygı gösterilmesini talep etmektir.
Filistin Kervanı'na katılım, aşağıdakileri içermektedir :

- Irkçılığı ve her türlü ayrımcılığı reddediyorum.
- Filistin'in işgaliyle ilgili olarak, her türlü dinsel, etnik veya herhangi bir "uygarlıklar savaşı"yla ilgili yorumu reddediyorum.
- Samimi olarak şuna inanıyorum ki :

Bizler insanız
Hepimiz insanız
Yalnızca insanız.

İletişim Bilgileri:

Filistin Kervanı Ofisi
Elektrik Mühendisleri Odası
Cumhuriyet Caddesi
No:283 Engin Han
5. Kat
80230 Harbiye-İstanbul
Tel: +90 212 224 11 50
Fax: +90 212 232 24 13
e-mail: filistin@riseup.net
http://caravane.palestine.free.fr/tr

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.