Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Zeyneb el-Gazali Hakka Yürüdü

Perşembe, 04 Ağustos 2005 - (18:16)

Facebook da paylaş

Asrımızın aktif ve seçkin İslâm davetçilerinden Zeyneb el-Gazali dün vefat etti. Türkiye'de "Zindan Hatıraları" adlı kitabıyla tanınan Zeyneb el-Gazali, çağımızın Rabiatu'l Adaviyyesi olarak biliniyordu. Zeyneb el-Gazali bugün kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Ali Aslan / İslam Dünyası

 

İslam Dünyasının tanınmış kadın davetçilerinden Zeyneb el-Gazali dün (03-08-2005) hakkın rahmetine kavuştu. 88 yaşında vefat eden Zeyneb el-Gazali, hayatını İslam yoluna adayan çağdaş Rabiatu'l Adaviyye olarak da biliniyordu. Gazali bugün Kahire'nin doğusundaki Nasr kentindeki Rabiatu'l Adaviyye camiinde kılınacak öğlen namazının ardından defnedilecek.

 

Türk kamuoyu onu, 1980'li yıllarda yayınlanan “Zindan Hatıraları” adlı eseriyle tanıdı. Yazarının bizzat yaşadığı anılarından oluşan bu eser, okuyucusuna İslâmi hareketin içerisinde aktif olarak yer alan, bu konuda kadınlara öncülük eden ve bu uğurda kadın olmasına rağmen akla hayale gelmedik işkence ve eziyetlere katlanan bir hanım kahramanı tanıtıyordu. Bu büyük hanım kahraman, Zeyneb el-Gazali el-Cübeyli''den başkası değildi.

 

Zeyneb el-Gazali, Miladi: 2 Ocak 1917 (Hicri: 8 Rebu'l-Evvel) tarihinde, Kahire'ye 80 kilometre uzaklıkta bulunan Meyyit Yaiş köyünde dünyaya geldi. O, Ezher bilginlerinden olan ve pamuk ticareti ile uğraşan bir kişinin kızıydı.

 

Zeyneb el-Gazali, ilk çalışma yıllarında Hüda Şaravi'nin başkanlığını yaptığı “Kadınlar Birliği”nin en genç üyesi iken Ezher Üniversitesinde dinlediği konferansların etkisi ile, bu teşkilattan ayrılıp Ezher'in İslam Hukuk (Şeriat) Fakültesi konferans salonunda “Müslüman Kadınlar Birliği”ni kurduğunda (1937 / 11 Rebiu'l-Evvel 1356) henüz yirmi yaşında idi. Mısır'da İslâmi ve siyasi alandaki çalışmalarıyla ortaya çıkan bu birlik, ülkenin siyasi hayatında çok önemli roller üstlendi. Gerçekleştirdiği protesto eylemleri ve mitinglerle kısa zamanda Mısır siyaset gündemine oturdu.

 

Gazali ve Hasan el-Benna

 

Zeyneb el-Gazali, 1938 yılında Hasan el-Bennâ ile tanıyıp “Müslüman Kardeşler Teşkilatı”na katıldı. 1951'den 1958 yılına kadar “Müslüman Hanımlar” adı altında bir dergi neşretti. Mısır Devlet Başkanı Abdünnnasır,   Müslüman Kardeşleri dağıttığı ve bütün mallarına el koyduğunda Zeyneb el-Gazali'nin kocasının da servetini devletleştirdi. Gazali'nin oturduğu evi ve özel eşyalarını bile el koyan hükümet, dergiyi de kapattı.

 

1959 yılında “Müslüman Kardeşler Teşkilatı”nı yeniden organize etmede aktif rol oynadı. Tutuklu olan mahkum aileleri ile yakından ilgilendi, onlara yardım elini uzattı. Evi, Abdünnasır tarafından zindanlara atılan Müslümanların geride kalan çoluk çocuğunun sığındığı sıcak bir yuva ve himaye gördüğü bir yer olmuştu.

Gazali'nin “Zindan Hatıraları”

1965 yılında, “Müslüman Kardeşler Teşkilatı”nın çok sayıda üyesi ile birlikte Zeyneb el-Gazali de tutuklandı ve cezaevinde her türlü işkence ve eziyete katlandı. Zulme boyun eğmeyen şahsiyetlerin yetişmesinde büyük emeği geçti. Allah yolunda sayısız kırbaç yedi ve türlü işkencelere uğradı. Defalarca falakaya yattı. Soğuk günlerde buz gibi sulara batırılıp saatlerce ve günlerce bekletildi. Erkeklerden bir çoğunun sabredemediği şartlara büyük bir azim ve cehtle katlandı. Böylece Resulullah'ın "Ey Ümmü Ammana! Senin katlandıklarına kim katlanabilir?" hadisini bize hatırlattı. Sonunda ömür boyu hapse mahkum edildi.

Altı yıl hapis yattıktan sonra, Suud Krali Faysal'ın gayretiyle affedilerek 1971 yılı Ağustos ayından hapisten çıktı. Bu tarihten itibaren Mısır içinde ve dışında geniş bir coğrafyada aralıksız olarak hizmetini sürdüren Zeyneb el-Gazali, Suudi Arabistan, Pakistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Cezayir, Türkiye, Sudan, Hindistan, Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika, Kanada, Avusturya, İspanya başta olmak üzere pek çok ülkede tebliğ ve irşat faaliyetlerine katıldı. Son on-yirmi yıldır Kahire'deki evinde rahmetli Seyyid Kutub'un kız kardeşi Emine Kutub ile birlikte genç bayanlara yönelik ilmi çalışmalarda bulunuyorlardı. Zeyneb el- Gazali, burada genç bayanlara verdiği tefsir derslerini daha sonra kitaplaştırarak buna “Nazarât Fi Kitâbillah” ismini koydu. Böylece Zeyneb el-Gazali yapmış olduğu bu tefsiriyle çağdaş bayan müfessireler arasına girmiş oldu.

Zeyneb el-Gazali, çağdaş alimlerden Hafız et-Ticani ile, onun vefatından sonra ise hayırsever ve zengin bir kişi olan Seyyid Muhammed Salim ile evlendi. Bu evliliklerinde hiç çocuğu olamayan Zeyneb el-Gazali, bütün Müslümanlara karşı bir ana şefkati beslemekteydi. Mekke-i Mükerreme ve Peygamber aşığı olan Zeyneb el-Gazali, 39 kez Hacc ve 100 kez de Umre vazifesini yerine getirmiştir.     

 

Zeyneb el-Gazali'nin Türkçe'ye kazandırılmış eserleri:

 

1- Kur'an'a Bakışlar, Uysal kitabevi, 1994. (Zeyneb el-Gazali'nin tefsiri.)

2- Zindan Hatıraları, Madve Yayınları, 1984.

3- Müslüman Aileye Doğru, Madve Yayınları, 1991.

4- Gençlerle Mektuplaşmalar, İstişare Yayınları, 1997.

 

Gazali'nin Türkçe'ye kazandırılmamış olan eserleri ise şunlar:

 

1- İlâ İbnetî (Kızıma).

2- El-Erbeûn en-Neveviyye (Kırk Hadis).

3- Nahve Bahsin Cedid (Yeni Bir Konuya Doğru)

4- Min Havâtırı Zeyneb el-Gazali Fi'd-Din ve'l-Hayat (Zeyneb el-Gazali'nin Din ve Dünya'ya Dair Düşünceleri).

5- Makalât (Bu kitapta çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış makaleleri değişik adlarla kitaplaştırmıştır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.