Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

IKEA, Müslüman personeli için başörtüsü tasarladı

Salı, 30 Ağustos 2005 - (17:59)

Facebook da paylaş

İsveç'in dünya çapındaki mobilya firması IKEA, Müslüman çalışanları için özel başörtüsü dizayn etti. Bu kararı, çalışanları arasında bulunan Müslüman sayısının her geçen gün artmasından dolayı aldıklarını ifade eden firma yetkilileri, Müslüman kadınların IKEA logosu bulunan başörtülerle çalışabileceklerini söyledi. IKEA logolu başörtüler ilk defa Londra'da bulunan mağazalarda kullanılmaya başlandı. IKEA firmasının ürettiği başörtüsüne 'IKEA-HİJAB' adı verildi. Yakında aynı uygulamanın Norveç, İsveç, Danimarka ve diğer IKEA mağazalarının bulunduğu ülkelerde kullanıma başlayacağı belirtildi. IKEA'da Müslüman bayanların başörtülü çalışmaları konusunda herhangi bir yasağın bulunmadığını belirten Enformasyon Şefi Camilla Lindemann, yeni dizayn edilen başörtüler konusunda çalışanlarının görüşlerinin alındığını söyledi. Lindemann, böyle bir kararın alınmasında firmada başörtülü çalışanların olmasının etkili olduğunu vurguladı.

Lindemann, bu kararla Müslüman bayanların daha kolay iş arama imkanına kavuşacağını açıkladı. Konuyla ilgili olarak cuma günü Hürriyet gazetesinde yer alan haberde de IKEA yöneticilerinin şu ifadelerine yer verilmişti: 'Birçok Avrupa ülkesinde Müslüman kadınları işe alırken türban sorunu yaşanıyor. Bu konuda davalar açılıyor. Biz, çalışanlarımızın tek tip giyinmeleri açısından yola çıkarak, Müslüman kadın çalışanlarımız için üzerinde IKEA amblemi bulunan türbanlar ürettirdik. Böylece türban sorununa bir çözüm bulduk. Şayet Müslüman asıllı çalışanımız türban takmakta ısrar ederse, kendi amblemimizi taşıyan tek tip türbanı kullanmasını isteyeceğiz. Bu şekilde hukuksal sorumluluğu üzerimizden atmış oluyoruz. Zaten IKEA olarak bizim mağazalarımızda çok sayıda yabancı asıllı çalışıyor. Firmamız ayrımcılığa karşı.' 44 ülkede 8 bin 400 çalışanı bulunan IKEA, geçtiğimiz mayıs ayında İstanbul Ümraniye'de ilk mağazasını açmıştı.

İskandinav ülkeleri İsveç, Norveç ve Danimarka'da başörtüsü gerek kamu gerekse de özel sektörde sorun olmuyor. Geçtiğimiz yıl Norveç'in başkenti Oslo'da faaliyet gösteren A Mobilya mağazası Müslüman çalışanı Ambreen Pervez'i başörtüsü taktığı için işten çıkarmıştı. Toplumda oluşan baskıdan dolayı A Mobilya geri adım atarak Pervez'i tekrar işe aldı. Benzeri bir olay da Danimarka'da yaşanmıştı. Başörtülü olduğu için Magasin giyim mağazasında stajyer olarak kabul edilmeyen İslam Amin Bahtiyar'ın açtığı davada Magasin tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Kamuda ise başörtüsü yasağı bulunmuyor. İlköğretim okulundan üniversiteye kadar Müslüman öğrenciler başörtülü okuyabiliyor. Danimarka'da hemşireler için özel başörtüsü dizayn edilirken, devlet demiryolları da özel üniforma için çalışmalarını sürdürüyor. (Kaynak: Zaman Gazetesi)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.