Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Kazan'da İslami film festivali

Cuma, 09 Eylül 2005 - (10:20)

Facebook da paylaş

Tataristan'ın başkenti Kazan'da 1. Uluslararası Müslüman Film Festivali "Altın Minber" adı altında başladı. Festivalde İslam toplumlarının ahlâki, manevi ve sanatsal değerlerini anlatan 60'dan fazla sinema, belgesel ve çizgi filmi yarışacak.

Rusya'ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da 1. Uluslararası Müslüman Film Festivali "Altın Minber" adı altında önceki gün başladı. Kazan'daki Organik Kültür Merkezi'nde düzenlenen festival bir hafta devam edecek. Festivalde İslam dinini ve Müslüman toplumların ahlâki, manevi ve sanatsal değerlerini anlatan 60'dan fazla sinema, belgesel ve çizgi filmi yarışacak. 1. Uluslararası Müslüman Film Festivalinde dereceye giren eserler, 10 Eylül'de Tataristan Devlet Akademik Drama Tiyatrosu'nda düzenlenecek törende ödüllendirilecek.

Filmler; Mısır, İran, Suriye, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya ve Tataristanlı ünlü sinema eleştirmen ve yönetmenlerinden oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirilecek. Ödül verilmesi planlananlar arasında yapımcı ve yönetmenlerle birlikte festivale katılan filmlerdeki en iyi kadın ve en iyi erkek sanatçılar da yer alacak. Bunun dışında 1. Uluslararası Müslüman Film Festivali'nin organizetörü Televidio Şirketi'nin enlere özel ödül vereceği açıklandı. Festivale Mısır, Türkiye, Tunus, Fas, Suudi Arabistan, Malezya, Kazakistan, Kırgızistan, İran ve Bahreyn olmak üzere 20 ülkenin katıldığı vurgulandı.

"Altın Minber" festivalinin dini bir festival olmadığını ifade eden organizatörlerden Mamirgov Zevadi Muhtar, festivalin amacının İslam ve Müslümanların imajını düzeltmek olduğunu bildirdi. Muhtar, Müslümanların sorunlarını çarpıtmadan ele alan gayri-Müslim filmlerinden festivale katılabileceğini söyledi. Festivalin basın sorumlusu Murad Abdülkadir ise, festivalin amacının, İslami değerler eşliğinde sinemaya ve televizyona aktarılan İslam kültür ve sanatını ortaya çıkarmak olduğunu belirtti. Tataristan Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği festivali Rusya Müftüler Komisyonu ve 'İslam Dünyası Televideo Şirketi' organize ediyor. Festivalin sorumluğunu ise Rusya Müftüler Komisyonu Başkanı Ravil Gaynuddin yapıyor. Organizetör heyet, amaçlarının sinema sektöründe Müslüman sanatçıların da yer almasını sağlamak ve toplum üzerinde büyük etkisi bulunan sinema yoluyla gerçekleri aktarmak olduğunu açıkladı.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.