İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?author_id=1077
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Salı, 13 Haziran 2006 - (22:27)

Zarkavi, Drone’lar ve ötesi...

Amerikan pilotsuz uçaklarının Şeyh Abdurrahman’ı Zarkavi’nin de bulunduğu köy evine kadar takip etmesinin yanı sıra bu uçakların bu evin F-16 uçakları tarafından tam isabetle bombalanmasında da kilit rol oynadığı da bazı Amerikan kaynakları tarafından ifade ediliyor.

El Kaide’nin Irak’taki lideri Ebu Musab Zarkavi’nin geçen hafta Bakuba’ya 5-6 kilometre uzaklıktaki bir köy evinde yanındakilerle birlikte Amerikan F-16 uçaklarından atılan iki bombayla öldürülmesi olayının ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu ayrıntılara göre, Zarkavi’ye hem teknik hem de beşeri istihbarat çalışmaları sonucu ulaşıldığı anlaşılıyor.

Beşeri istihbaratın hem Amerika, hem Irak hem de adı açıklanmayan bir müttefik ülkenin haftalar süren yoğun ve sıkı çalışmalarından sonra sonuç alınabilecek düzeye geldiği söylenirken adı açıklanmayan müttefik ülkenin de Ürdün olduğu hemen hemen belli olmuş bulunuyor. Nitekim, bazı yabancı gazetelerde Ürdün istihbaratının Zarkavi’nin izinin sürülmesinde belirleyici rolü oynadığı ayrıntılarıyla ortaya konuyor.

Teknik istihbaratın ise büyük ölçüde Amerika tarafından çeşitli vasıtalar kullanılarak gerçekleştirildiği ortaya çıkan bilgilerden belli oluyor. Bu teknik istihbaratta şüphesiz Zarkavi’nin arkadaşı ve şeyhi Şeyh Abdurrahman’ın hem haberleşme hem de hareketlerinin yaklaşık bir buçuk ay süreyle takibe alınmış olması sonuca ulaşılmasında önemli bir rol oynamış bulunuyor.

Şeyh Abdurrahman’ın haberleşmesinin tespiti, izlenebilir endişesi ile kullanmaktan kaçındığı cep telefonunun yerine kullandığı Thuraya adlı uydu telefonunun izlenmesi ve dinlenmesiyle mümkün olmuş görünürken hem haberleşmesinin hem de hareketlerinin Amerikan istihbaratınca DRONE ya da UAV denen uzaktan kumandalı pilotsuz uçaklar kullanılarak öğrenildiği anlaşılıyor.

Amerikan pilotsuz uçaklarının Şeyh Abdurrahman’ı Zarkavi’nin de bulunduğu köy evine kadar takip etmesinin yanı sıra bu uçakların bu evin F-16 uçakları tarafından tam isabetle bombalanmasında da kilit rol oynadığı da bazı Amerikan kaynakları tarafından ifade ediliyor. Nitekim, zaten Zarkavi’nin öldürülmesini ve bunun ayrıntılarını medyaya açıklayan Tümgeneral William B. Caldwell de Zarkavi ve arkadaşlarının bulunduğu köy evine atılan ilk bombanın GBU-12 lazer güdümlü bir bomba olduğunun ve bu bombanın eve uçaktan bağımsız bir şekilde yönlendirildiğini açıklamış bulunuyor. Yine Caldwell, eve atılan GRU-38 lazer güdümlü ikinci bombanın hedef koordinatlarının ‘havada dolaşan bir unsur’ tarafından sağlandığını söylüyor.

Caldwell’in çok açık olmasa da ifade ettiği bu ‘havada dolaşan unsur’ şüphesiz Irak semalarında 24 saat süreyle dolaşan yüzlerce Amerikan pilotsuz uçaklarından sadece ikisi. Amerika bu uçakları sadece Irak’ta değil Afganistan’da da 24 saat süreyle yıllardır uçurup duruyor. Bunların sayıları tabii askerî sır; ama ben geçen yıllarda bir Amerikan gazetesinde Amerika’nın Irak ve Afganistan’da 700-800 arası pilotsuz uçağı uçurduğunu, bunlardan hem teknik hem de beşeri istihbarat topladığını okumuştum.

Pilotsuz uçaklar sadece istihbarat toplama, keşif ve gözetleme faaliyetleri de yapmıyorlar; bunların silahlı olanları adam da öldürüyor, hedeflere füze de atabiliyorlar. Nitekim, bu köşede daha önce yazdığımız gibi, geçen yılın aralık ayında Predator adlı silahlı pilotsuz Amerikan uçağı Pakistan’ın Kuzey Veziristan eyaletine bitişik Mirali bölgesindeki bir köy evine Hellfire füzeleri atarak El Kaide’nin üst düzey komutan ve yöneticilerinden Mısırlı Ebu Hamza Rabia ve yanında bulunanları öldürmüştü.

Predatorların 2005 Kasım’ındaki Irak’taki Felluce operasyonunda da faal oldukları, bu uçakların Felluce’ye en az 40 Hellfire füzesi attıkları da bu ilgisi dolayısıyla aklıma gelen bir başka bilgi.

Çeşitli modelleri bulunan pilotsuz uçaklar bugün Amerika’nın Irak ve Afganistan’da yürüttüğü savaşlarda önemli roller oynayan nispeten yeni savaş aletleri ya da silahları. Amerika bu uçakları daha etkin, daha vurucu hale getirmek için askerî bütçesine 7-8 milyar dolar tahsis etmiş bulunuyor ve bu uçakların görünmeyen, duyulmayan yeni nesillerinden üretmek için olağanüstü gayret sarf ediyor.

Zarkavi olayı ile aklıma gelen pilotsuz uçakların bundan sonraki savaşlarda, operasyonlarda önemli roller oynayacağı yaşananlardan belli. Bunları bilmek gerekiyor ve biz de bunları anlatıp duruyoruz burada.

Zaman Gazetesi