İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=1249
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Pazartesi, 17 Ekim 2005 - (10:51)

Rusya Kafkasya'daki Huzursuzluğun Yayılmasına Katkıda Bulunuyor

Nalçik saldırısı, Batı medyasının zaten Kuzey Kafkasya'dan pek ayrılmamış gözünü, bir anda bölge üzerine yeniden çevirmesini sağladı. Nalçik saldırısından dolayı uzmanlar özelde Kabardey Balkar'daki Müslümanların kötü koşullarını anlatırken, genelde de Kremlin'in Kuzey Kafkasya politikasının çıkmazlarına işaret ediyor.

Kafkaslardaki en son saldırı, Kremlin'in 'uluslararası terörizm' ile savaş hakkındaki bilinen çizgisini sorgulamaya ve daha sıkı güvenliğe ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne serdi.

Gazeta.ru 'Şimdi Nalçik'te, Kabardey Balkar'da da insanlar ölüyor. Geçen sene Nazran ve Beslan'da insanlar öldü. Dağıstan'da her hafta ve Çeçenistan'da her gün insanlar ölüyor' diyor.

Gazeta.ru, Kremlin'in altı sene önce Rus tanklarının girdiği Çeçenistan'da her şeyin sakin ve barış içinde olduğunu göstermek için, 'vahhabiler' ve 'uluslar arası teröristlerin' baş suçlu gösterildiğini de belirtiyor. Fakat Kuzey Kafkasya, yüksek yoksulluk oranı, yönetici kesimdeki sınır tanımayan yozlaşma ve şu an oldukça yaygın olan keyfi tutuklamalar gibi ağır polis taktikleri ile barıştan çok ama çok uzak.

The Caucasus Knot- Kafkas düğümü- için yazan sağcı bir aktivist ve analist olan Grigory Shvedov, 'Kuzey Kafkasya'da işkence, keyfi tutuklamalar ve masum sivillerin tutuklanmasıyla sonuçlanan teröre karşı bir savaş var. Yöneten kesimdeki yozlaşmalar da, zaten zor olan sosyo-ekonomik durumu daha da zorlaştırıyor' ifadelerini kullanıyor.

Uzmanlara göre, Kremlin'de politika belirleyenler, kendilerini resmi çizgiler içerisine hapsetmiş durumda ve çoğunluğun Müslüman olduğu Kuzey Kafkasya'daki 'radikalleşmenin' asıl sebeplerine yeni yaklaşımlar düşünme niyetinde de değiller.

Putin, Perşembe günü Nalçik'te gerçekleştirilen büyük çaplı saldırıya sert bir tepki verdi, Rus güvenlik güçlerinin, 'şu anda da yaptıkları gibi koordineli, etkili ve sert' bir şekilde teröre karşı durmaya devam edeceklerini söyledi. Ekonomi bakanı Alexei Kurdin de, Kremlin'in resmi çizgisini bir kez daha vurguladı. Kurdin, 'Ülkemiz uluslararası terörizme karşı bir savaşta ve en önemli cephe de Kuzey Kafkasya' diye konuştu.

Bununla beraber bu tahmin edilebilir cevaplar, ne Çeçenistan'daki ne de Kuzey Kafkasya'nın diğer yerlerindeki insan haklarında ve yaşam standardındaki kötüleşmeden bahsetmiyor. Uzmanlar, bu kötüleşmenin bölgedeki artan aşırıcılıkla bağlantılı olduğunu söylüyorlar. Stratejik ve İnançsal Çalışmalar Merkezi Başkanı Maxim Shevchenko, "polis halkı yıldıran, uyuşturucu ticaretini kontrol eden, yasa dışı yollardan para toplayan bir suç örgütüne dönüştürüldü" iddiasında.

Siyasi analistler, tarihi olarak Moskova tarafından yönetilmeye karşı hep bir direnci olan ve gençler arasında işsizlik oranının yüzde 70'leri geçtiği bir bölgede nasıl olup da, Kremlin'in otorite kurabilmeyi beklediğini, soruyorlar.

Ve yine aynı uzmanlara göre, kendi yaşam kalitelerini geliştirme umutları tükenen gençler arasında, silahlı isyancılara katılma eğilimi sadece ve sadece artıyor.

Shvedov, durumun özellikle yetkililerin İslam'da bir çökme gerçekleştirdikleri Kabardey Balkar'da çok daha karışık olduğu görüşünde. 2004 Ağustos'unda burada, beş caminin kapatıldığını ve sadece 'resmi' bir caminin açık olduğunu anlatan Shvedov'a göre, bu durum da, bazı Müslüman halk liderlerini yer altına inmeye zorlamış sıradan Müslümanların da radikalleşmesine yol açmış.

Shevchenko, 'Müslümanlar işkenceler ve ağır sorgulamalarla, sivil toplumda yerini almak yerine radikal gruplara katılmaya mecbur bırakılıyor' diyor.