İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=1318
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Cumartesi, 22 Ekim 2005 - (19:50)

''Tüm Kuzey Kafkasya Aynı Anda Patlayabilir''

Moskova Carnegie Merkezi'nin en önemli Kuzey Kafkasya uzmanlarından Aleksey Malaşenko'nun Nalçik saldırısı sonrası özetlediği Kuzey Kafkasya yorumu bu. Ve Malaşenko, bundan sonra bir şeyin daha göz önünde bulundurulmasını istiyor; artık direnişçiler, Rusya'nın güney bölgesindeki her noktaya darbe vurabilme özelliğine sahipler.

Avusturya Gazetesi Der Standard'ın sorularını cevaplayan Moskova Carnegie Merkezi'nin Kuzey Kafkasya uzmanı Aleksey Malaşenko, Çeçen savaşının tüm Güney Rusya'ya süratle yayıldığına artık şüphe kalmadığını söyledi.

'Nalçik, onların son eylem yeri olmayacak' diyen Malaşenko, büyük çaplı olmayan düzenli saldırıların, aşama aşama tek bir eyleme dönüşebilme ihtimalinden bahsetti, büyük ve ortak eylemin Dağıstan'da gerçekleşmesinin beklendiğini anlattı. Malaşenko, Dağıstan ihtimali sonrasında ise 'Eğer böyle olursa, patlama tüm Kuzey Kafkasya'da birden ve aniden olur' eklemesinde bulundu.

Aleksey Malaşenko'nun değerlendirmesine göre, direnişçiler için Yermuk cemaati ve Basayev'in yakın çevresinden insanların bir koalisyonu söz konusu. Bu hücumun başlayacağından da sonbahar başında söz edilmişti.

Ve yine Malaşenkoy'a göre, Rus birimleri, direnişçilerin ne zaman ve nasıl saldıracağını tesbit edemediler, öngöremediler ve böylece de Nalçik'te bir istihbarat iflasına şahit olundu, Rus istihbaratçılar içinden çıkılamaz bir duruma, düştüler.

'Kafkasya hakkındaki düşünceler Çeçenistan ile sınırlandırılıyor, Kremlin'de sebepler elbette biliniyor, fakat sorulmuyor' diyen Malaşenko Kremlin'in bir başka dünyada yaşadığını, Putin'in de şu ana kadar Kuzey Kafkasya ile ilgili hiçbir devlet stratejisi olmadığını iddia etti.

MD/ÖZ/AK