İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=1334
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Pazartesi, 24 Ekim 2005 - (17:19)

'Hollywood'a Unesco darbesi

Birleşmiş Milletler'in kültür ve eğitim kolu Unesco'da yapılan oylamada ülkelerin yerel film ve müzik endüstrilerinin desteklenmesine karar verildi. Sözleşmeye Fransa, Kanada ve İngiltere destek verirken, Amerika Birleşik Devletleri ise karşı çıktı.

Küreselleşen dünyada kültürler arası farkın korunmasını amaçlayan Sözleşmeye Fransa, Kanada ve İngiltere destek verirken, Amerika Birleşik Devletleri ise karşı çıktı.

Amerikan hükümeti, ''çok hatalı'' diyerek eleştirdiği sözleşmenin Hollywood filmlerinin ve Amerikan müziğinin dış ülkelere ihracını engellemek için kullanılabileceğinden endişe duyuyor.

Unesco'daki oylama, Fransa'nın film ve müzik sanayiini korumak için attığı adımları izledi.

Paris hükümeti Fransız filmlerine, müzik sektörüne, ulusal tiyatro ve operasına büyük miktarlarda teşvik veriyor.

Fransa aynı zamanda radyo ve televizyonlarında yabancı kültür ürünlerinin tuttuğu yeri sıkı kotalarla sınırlandırıyor.

Unesco'ya üye 191 ülkenin çoğunluğundan destek gören sözleşme, tehdit altındaki kültürel özelliklerin korunması için önlemler alınmasını öngörüyor.

İngiltere'nin Unesco temsilcisi Timothy Craddock, ''uluslararası hukukun ve temel insan haklarının ilkelerine uygun, ölçülü, tarafsız ve açık seçik kaleme alınmış bir metni'' kabul ettiklerini söyledi.

Fakat Amerikalı delege, sözleşmenin art niyetli yorumlara açık olduğunu ve Amerikan film ve müzik sanayiine karşı bir savaşa alet edilebileceğini belirtti.

Fransız hükümetinden Renaud Donnedieu de Vabres, dünyada satılan sinema biletlerinin yüzde 85'inden kazanılan paranın Hollywood'un cebine gittiğini söyleyerek, bu durum karşısında diğer ülkelerin kendi sinemalarını korumak için kota uygulamasının bir hak olduğunu savundu.

Amerika'nın sözleşmeye önerdiği 28 değişiklik talebinin hepsi Unesco'nın geri kalanı tarafından neredeyse oybirliği ile reddedildi.

Sözleşmenin yürürlüğe girmesi için üye 30 ülkenin parlamentolarında onaylanması gerekiyor.