İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=1378
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Çarşamba, 26 Ekim 2005 - (19:08)

Batı Dünyası Stratejisini Gözden Geçiriyor

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, yıllık askeri raporu yayınlandı. Batılı büyük askeri güçlerin, Irak savaşının, konvansiyonel orduların sınırlarını ortaya koyması nedeniyle, stratejilerini yeniden değerlendirmek zorunda kaldıkları bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, yayınladığı yıllık askeri denge raporunda, Irak, Afganistan ve Çeçenistan örneklerinin, karmaşık ortamlarda modern konvansiyonel güçlerin sınırlarını ortaya koyduğu kaydedildi.

Raporda, Batılı büyük askeri güçlerin hedefleri bulmak ve doğrudan ateş etmek için elektronik algılayıcıları kullanarak, "ağ-merkezli savaşı" kazanmak yerine, "becerikli ve şartlara uyum sağlayabilen insan" şebekelerine dayanan bir "ağlar savaşı"nın tuzağına düştüğü öne sürüldü.

21'inci yüzyılın ilk yıllarındaki bu çatışma ortamlarının Batılı güçleri beklemedikleri bir duruma soktuğu belirtilen raporda, bu yeni ortamla yüzyüze gelmenin Batılı askeri güçleri, stratejileri konusunda yeniden düşünmeye zorladığı vurgulandı.