İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=1512
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Cuma, 11 Kasım 2005 - (11:48)

Baykal: ''Türkiye İslâm dünyasının en istikrarlı ülkesi''

CHP lideri Deniz Baykal, İslâm dünyasının en istikrarlı, modern ve çağdaş ülkesinin Türkiye olduğunu, bunun da Atatürk’ün attığı temellerle sağlandığını söyledi.

Atatürk’ün ölümünün 67’nci yıldönümünde Trabzon’da düzenlenen anma programına katılan Baykal, “10 Kasım’dan 3 Ekim’e Türkiye” başlıklı bir konuşma yaptı. Atatürk’ün işgal hareketini sona erdiren bir komutan olarak algılanmaması gerektiğini belirten CHP lideri, “Atatürk, askerî kimliğinin ötesinde bir devlet kurucusu olarak ön plana çıkmaktadır. Geleneğe dayalı egemenlik anlayışını, millî irâdeye dayalı hale dönüştürmüştür.” dedi. Atatürk’ün millet anlayışının bugünkü Türkiye’nin en önemli gücünü oluşturduğuna dikkat çeken Baykal, Atatürk’ün Misak-ı Millî sınırları içerisindeki herkesi ve kendisini Türk sayanları Türk kabul ettiğini kaydetti. Türkiye’nin kesinlikle bir ırk, kan, kafa devleti olmadığının altını çizen Baykal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizde siyasî ve millî iradeye dayalı bir yönetim söz konusudur. Bunun kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Irak kimliği tuzla buz oldu. Kimisi Kürt, kimisi Sünnî, kimisi Şiî, kimisi Türkmen olduğunu açıkladı. Ortada Iraklı kalmadı. Atatürk, bu ülke içerisinde kimlikleri inkar etmeden, Türk kimliğinin komplekssiz bir şekilde paylaşılmasını sağlamıştır. Kimlik çatışması, Türkiye’nin huzur ve istikrarına konabilecek en büyük tuzaktır.”

Laiklik anlayışının Türkiye’yi ileri bir noktaya getirdiğini de kaydeden Baykal, din-siyaset meselesinin ‘dünyanın en sancılı konularından biri’ olduğunu belirtti. Baykal, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Batı toplumunda bu mesele yoktur. İslam dünyasında ise hâlâ çözülememiştir. Din ile siyaset arasındaki ilişki net olarak çözümlenmemiştir. Bu konuyu çözmeden İslam dünyasının istikrarı çok güçtür. Bu dünyada en iddialı açılımı Atatürk yapmıştır. Bugün gelinen noktada kadın-erkek eşitliği varsa, eğitim çağdaş anlayış içerisinde sürdürülebiliyorsa, bunun altında laiklik anlayışı vardır.”