İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=1543
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Salı, 15 Kasım 2005 - (20:45)

Viyana'da ''Çoğulcu Dünyada İslam'' Konferansı

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, "İslam'ın çoğulcu sistemin öncüsü olduğunu" söyledi.

İhsanoğlu, Viyana'da devam eden "Çoğulcu Dünyada İslam" konulu konferansın bugünkü oturumunda yaptığı konuşmada, İslam'daki sınırsız toleransa ilişkin, Osmanlı döneminden örnekler verdi ve İstanbul'un 1453'te Fatih Sultan Mehmet tarafından alınmasından sonra kentteki Yahudi ve Hıristiyanların dini vecibelerini engelsiz yerine getirdiklerini, hatta bazı konularda Müslümanlardan daha fazla hakka sahip olduklarını anımsattı.

Fransız arşivlerinde bulunan ve 18. yüzyıla ait resmi bir belgeden alıntılar yapan İhsanoğlu, Fransız belgesinde, "Yahudilerin tüm haklarını kullanabildikleri dünyadaki ender ülkelerden biri Türkiye'dir" ifadesinin yer aldığını bildirdi.

Konuşmasında katılımcılara, "diyalog sözde kalmamalıdır" çağrısında bulunan İhsanoğlu, "Karşılıklı güven, birbirimize saygı ve anlayış göstermeliyiz. Diğerinin sahip olduğu değerleri reddetmemeliyiz. Tarihten ders almalıyız. Bizler ortak sınırlara sahip komşularız. Birlikte yaşamamızın önündeki engelleri ortadan kaldırmak için çalışmalıyız. Burada özellikle basına önemli görevler düşüyor" diye konuştu.

"Aramızdaki anlaşmazlıkları, köküne inerek ortadan kaldırmak için çalışmamız gerekir" diyen İhsanoğlu, "Bizler, öyle bir hedefe ulaşmalıyız ki bütün dünya bundan yararlanabilsin" dedi.

"Çoğulcu Dünyada İslam" konulu konferansta, "Birleşmiş Milletler'den (BM) sonraki dünyanın ikinci büyük uluslararası örgütünü temsil etmekten onur duyduğunu" belirten İhsanoğlu, "Konferansın tüm insanlığa barış getirmesi" dileğinde bulundu.

Konferansta konuşmacıları takdim eden dış politika uzmanı ve yazar Prof. Heinz Nussbaumer, Prof. İhsanoğlu'nu tanıtırken, "İslam Konferansı Örgütü'nün tarihinde ilk kez seçimle göreve gelen Prof. İhsanoğlu, aynı zamanda Türkiye gibi çoğulcu demokrasinin uygulandığı bir Müslüman ülkenin vatandaşıdır ve din adamı değil bilim adamıdır" ifadelerini kullandı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik'in himayesinde ve Hammer Purgstahl Şark Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlenen "Çoğulcu Dünyada İslam" konulu konferansın bugün öğleden sonraki oturumunda ise Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın da katılacağı bir panel yapılacak.

Fener Rum Patriği Bartholomeos ise konferansın yarınki son oturumunda yapılacak panele katılacak.