İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?author_id=1619
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Salı, 06 Şubat 2007 - (23:13)

ABD'nin İran kumarına dikkat

ABD, Ortadoğu'yu tek bir süper gücün birkaç yılda bir zar attığı ideolojik bir kumarhaneye çevirdi. Yeni teoriler denemekten vazgeçmeyen bu süpergüç, şimdi de İran'ı içi boş iddialar ve iftiralarla tehdit ediyor.

Asker sayısındaki artış ve Irak taktiklerindeki hafif değişiklik başarılı olsa da olmasa da, ABD'nin Ortadoğu'daki son planını belirlediği ve uygulamaya başladığı açık: İran'a karşı satranç oyunu gibi bir savaş. ABD, Tahran'ın artan gücüne karşı çizgisini savunmak amacıyla elinden gelen her türlü askeri, diplomatik, ekonomik, gizli veya söylemsel yolu deniyor.

Basketbol stratejisinde buna 'tam saha pres' derler; rakibi sahanın tüm noktalarında birden saldırganca taciz eder ve pres uygular, böylece hızını kesmeyi ve şaşırıp hata yapmasını umarsınız. Bunun verdiği heyecanı bilsem de, başka hiçbir taktik işe yaramayınca başvurulan son yol olduğunu, ümitsizlikle yapıldığını ve düşük başarı ihtimalini aklımdan çıkarmam.

Washington'ın son dönemdeki paniği, hataları ve İsrail güdümlü politikasından sonra bu stratejiye sapması şaşırtıcı değil. Ancak İran ve müttefiklerine aktifçe karşı çıkmak yine, yıldızı sönmeye başlamış yeni muhafazakârların pervasız bir kumar denemesi olmaktan ileri gidemiyor. Bu adamlar Ortadoğu'yu geleneksel büyük güç çatışmalarının yaşandığı bir arenadan çıkarıp, tek bir süpergücün birkaç yılda bir zarları attığı ideolojik bir kumarhaneye çevirdi. Çok başarısız siciliyle gelecekte başarılı olacağına dair hiçbir dayanağı bulunmayan o süpergüç, çılgınca varsayımlara dayalı yeni teoriler denemekten vazgeçmiyor. ABD'nin yeni muhafazakâr romantikleri zaten Ortadoğu'nun başına yeterince dert açmışken, şimdiki sırtını duvara dayayıp refahımızla oynayan batak kumarbaz tipi ondan son derece daha kötü, daha aşağılayıcı.

İran'ın tüm bölgede etkisinin artmasının birçok tarihi nedeni var, ABD bunların hepsini birden kontrol edemez. Bunları Soğuk Savaş'ın bitmesi, İran'ın büyüklüğü, doğal kaynakları ve eylemci ideolojisi, Irak'ta Baas rejiminin yerine İran'a yakın Şiilerin iktidara gelmesi olarak sıralayabiliriz. Bunlara Arap âleminin diplomatik bütünlükle hareket edememesini, İran milliyetçiliği, kimliği ve devlet iktidarının 5 bin yıldan uzun süredir aralıksız gelişmesini ve bölgede İran Şiileriyle iyi geçinmeye özen gösteren Arap Şiilerinin gitgide öne çıkmasını da ekleyelim. Tüm bunlara bakınca İran, karşılıklı tehditler savurmaktan ziyade birlikte var olunması gereken doğal bir bölgesel güç gibi görünüyor.

Washington, yüzeysel tehditler, çürütülebilen varsayımlar, kanıtlanmamış suçlamalar ve karikatürvari bir 'kötü adam' iftirasına dayanarak, İran'ı ABD, İsrail ve Arap ülkelerinin başının belası olarak yaftalıyor. İran'a yöneltilen suçlamalar Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak'a yöneltilenlere rahatsızlık verecek kadar benziyor. Umarız Demokratlar, bütün Kongre, bilhassa da Amerikan medyası ve din kurumları bu sefer aynı numarayı yutmaz. Tam tersine, özellikle de askeri eylem planlanıyorsa, Bush yönetiminden İran'a karşı inanılır kanıt talep etmeliler.

Sağlam kanıtlar sunulursa İran'a karşı meşru yanıtlar tetiklenir ve muhtemelen dünyanın büyük bir kısmı da buna katılır. Ancak kanıtların gerçek olması gerek, Bush'un İsrail'in saldırı eğilimine takılıp kalmış ideolojik zırvaları veya ABD'nin 11 Eylül sonrası yaşadığı öfke ve karmaşa değil. ABD'yi Irak'ta suçla dolu, yıkıcı bir karmaşaya göndermiş, Ortadoğu'yu parçalanma, siyasi kutuplaşma, güç çatışmaları ve sosyal patlamalara sürüklemiş bu çirkin politika belirleyicilere ihtiyacımız yok artık.

ABD'ye, İran'ı Irak'a karışmak ve Amerikalıların hayatlarını tehdit etmekle suçladığı için Kozmik Küstahlık ve Hile Ödülü verilmeli. ABD'nin bizzat kendisi Irak'ı işgal etti, eski devlet yapısını yıktı, onbinlerce kişiyi öldürdü, etnik-dini husumet çıkardı, İran'ın bölgenin baskın gücü olarak ortaya çıkmasını sağladı. Bush yönetimi bizi enayi mi sanıyor? Ortadoğu halklarının Amerikalıların askeri saldırganlığını, diplomatik maceracılığını, Arap toplumları üzerinde yaptığı deneylerini alkışlamasını mı bekliyor? Ortadoğuluların ABD politikalarını eleştirmesine ve bunları tehdit unsuru gibi görmesine şaşmamalı.

Türkiye de saldırıyı desteklemez.

Sırf ABD ve İsrail histerisine uyalım diye İran'a yönelik bir saldırıyı desteklememiz istense, Arap âlemi, İran, Türkiye ve diğerleri direnir, ABD ve İsrail'e meydan okur, siyasi veya askeri bir savaşa girerdi. Şu anda işte o aşamadayız. Gelgelelim bölge kamuoyu ABD-İsrail pozisyonunu reddetse de, birçok Arap hükümeti ABD tarafından korunmak istiyor.

Bu da bölgenin tümünde şiddet ve istikrarsızlığın devamı demek. Aptalı oynayarak, önümüzdeki yıllarda bölgede çökecek olan rejim, devlet ve toplumlara şaşırıyormuş gibi yapmayalım. Gitgide gerilen ABD-İran ilişkilerindeki mevcut eğilim, Lübnan ve Filistin'de gördüğümüz türden savaşları da içine katarak devam ederse, daha çok çöküşler göreceğiz.

(Lübnan'da İngilizce yayımlanan gazete, 3 Şubat 2007)