İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=2980
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Cumartesi, 27 Mayıs 2006 - (00:37)

Aydınlardan uyarı saldırı demokrasiye

"Bu saldırı, sadece toplumun bir kesimine değil, bütün topluma, barışa ve demokrasiye karşı yapılmıştır. Tarih tekerrür etmemeli, 28 Şubat tuzağına bir daha düşmemeliyiz, iktidarın el değiştirmesinin tek yolu serbest seçimlerdir, demokrasinin tekrar kesintiye uğramasına izin vermemeliyiz"

Danıştay saldırısının ardından toplumsal barışın zedelenmesi ve kurumlararası çatışma ortamının Türkiye'yi bölgedeki çatışmalara taraf kılma baskıları karşısında zayıf bırakacağı endişesini taşıyan aydınlar, TBMM kapısından uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.

Aydınların yayımladıkları bildiride, saldırıyı dar bir "laiklik-irtica" ekseninde görmemek gerektiği vurgulanarak, "Bu saldırı, sadece toplumun bir kesimine değil, bütün topluma, barışa ve demokrasiye karşı yapılmıştır. Tarih tekerrür etmemeli, 28 Şubat tuzağına bir daha düşmemeliyiz, iktidarın el değiştirmesinin tek yolu serbest seçimlerdir, demokrasinin tekrar kesintiye uğramasına izin vermemeliyiz" denildi.

Meclis'in Çankaya kapısında dün biraraya gelen bir grup aydın, Danıştay'a yönelik saldırının ardından gelinen süreci bir bildiriyle kamuoyuna duyurdu. Aralarında Mustafa Karaalioğlu ile Diyarbakır Eski Milletvekili Abdulbaki Erdoğmuş, Rize eski milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, yazar Fikret Başkaya, yazar Gülay Göktürk, yazar İbrahim Karagül, Prof. Dr. Mümtazer Türköne, yazar Nuray Mert, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, İHD Genel Başkanı Yusuf Alataş ve eski İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman'ın imzasının bulunduğu açıklamayı Hüsnü Öndül okudu.

Aydınlar, açıklamalarında, henüz tamamlanmayan bir soruşturmada siyasetçilerin olayı malzeme olarak kullanmasını eleştirerek, bunun sonucunda toplumun gerildiğini ve kuralsız bir siyaset alanı açıldığını vurguladılar. Bildiride, "Öfke ve intikam çağrılarıyla bir yere gidilmez, öfkenin siyaseti bir çıkmazdan başka bir şey getirmez" denilerek, hükümet ve tüm yetkileri kamuoyuna verilen demeçlerde sorumlu haraket etmeye, basın yayın organları da toplumsal barış ve hukuk devletini zaafa uğratacak yaklaşımlardan kaçınmaya davet edildi.