İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=3048
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Cumartesi, 03 Haziran 2006 - (00:43)

Krokiler, baskın tutanağında var

Polis, gözaltına aldığı pilot yüzbaşı M. E. ile Astsubay E. T.’yi sorgulamak, bilgi almak istedi. Ancak Genelkurmay’ın baskısı sonucu iki subay sorgulanamadan Ankara Merkez Komutanlığı’na teslim edilmek zorunda kalındı.

Danıştay 2. Dairesi’ne dönük saldırı şokunu atlatamayan Türkiye’de şimdi bir e-mail mesajı ile Eryaman’da başlayan ‘Atabeyler Çetesi’ şoku yaşanıyor. Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda (ÖKK) görevli rütbeli askerlerin de adının karıştığı soruşturmada çok sayıda uzaktan kumandalı patlayıcı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin krokileri ele geçirildi.

Atabeyler soruşturmasında ÖKK’lı askerlerin de adının karışması ilginç olaylara sebep oldu. Polis, gözaltına aldığı pilot yüzbaşı M. E. ile Astsubay E. T.’yi sorgulamak, bilgi almak istedi. Ancak Genelkurmay’ın baskısı sonucu iki subay sorgulanamadan Ankara Merkez Komutanlığı’na teslim edilmek zorunda kalındı. Dün yakalanan yüzbaşı Ömer Faruk Ç. ile Yasin Y. de yine polis tarafından sorgulanamadan inzibata teslim edildi. Gözaltına alındığı ilk saatlerde yapılan mülakatta yüzbaşı M. E’nin hayli ilginç bilgiler verdiği de belirtiliyor.

Oysaki Sauna Çetesi’ne dönük Küre Soruşturması’nda böyle bir durum yaşanmamıştı. Polis, ÖKK’da görevli yüzbaşı Nuri Bozkır’ı pek bilgi alamasa da gözaltı süresince sorgulamış, bilgi almaya çalışmıştı. Adliyeye çıkarılan Nuri Bozkır daha sonra Genelkurmay’a devredilmişti. E-mail mesajı ile başlayan Atabeyler soruşturmasını cumhuriyet savcısı yürüttü. Operasyonu polis gerçekleştirdi. Ele geçirilen bombalar, düzenekler polis kriminal laboratuvarlarında inceleniyor. Gözaltına alınan siviller Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgulanıyor. Ancak çete suçlamasıyla gözaltına alınan rütbeli askerler Merkez Komutanlığı’nda. Polis, soruşturmayı, zanlıların bazıları eksik olarak yürütmeye çalışıyor.

Bu arada operasyonun ardından ilginç gelişmeler yaşandı. Meçhul bazı kişiler bazı gazetecileri arayarak baskınla ve ele geçirilen dokümanlarla ilgili bilgiler vereceğini söyledi. Genelkurmay Nizamiyesi önündeki buluşmada teslim edilen sarı zarflardan operasyonla ilgili belge ve dokümanların çıktığı ifade edildi. Genelkurmay önünde verilen soruşturma dosyaları kafaları iyice karıştırırken birçok iddiayı da beraberinde getiriyor. Onca kameranın 24 saat 360 derece çalıştığı yerde bu dosyaları kimin dağıtabileceği ve bu riski kimin göze alabileceği sorusu şimdilik cevap bulamadı.

Servis yapılan dosyadaki krokilerle ilgili de değişik iddialar var. Bir bakan, basında yer alan krokilerin dosyada bulunmadığını söylüyor. Araştırmalarımız krokilerin polisin soruşturma dosyasında yer aldığını gösteriyor. Ancak basın yayın organlarında yayınlanan flamalardan birinin, polisin Eryaman’da ele geçirdiği belgeler arasında bulunmaması bir başka karanlık noktayı oluşturdu.