İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?author_id=348
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Salı, 18 Ekim 2005 - (10:29)

Çeçenistan'da Patron Petroldür

Dokunulmazlığı had safhadadır. Tabudur. Kimseyi çileden çıkarmaz, herkese yakındır. Herkesin dostudur.

Kimsenin dökmeye cesaret edemediği 'kutsal süt'tür petrol Çeçenistan'da. Savaş ve çatışmaların eksik olmadığı Çeçenistan'da petrole saldırı haberlerini hiç duydunuz mu? İlginç değil midir? Beslan gibi hiçbir vicdana sığamayacak gaddarlıkla çocuklar annelerinin gözleri önünde diri diri yakılıyor. Ya da savaş sırasında Hazar Denizi'nden geldiği iddia edilen roketler pazaryerlerine düşüveriyor. Ancak petrol kuyusuna bir taş atan olmuyor, nedense. Çeşitli silahların oynaştığı bölgede herhangi bir boru hattına bir kurşun isabet etmiyor, tesadüfen de olsa. Duyulmuyor, değil mi? Yazılmıyor, çizilmiyor.

Kabardino-Balkar Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'i ele geçirmek için yüzlerce kişi ile saldıran Çeçen savaş lordlarının, bölgedeki apoletli güvenlik kuvvetlerinin ve de yerel derebeylerin petrol karşısındaki pozisyonu birbirinden pek farklı değil. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in 'Dünya adım adım enerji krizine doğru gidiyor.' dediği bir sırada çokuluslu Batılı enerji şirketleri de pek şikayetçi görünmüyor. Klasik liberalizm tüm kurallarıyla işliyor adeta.

Adam kaçıran, kelle kesenler bile petrole saygıda kusur etmiyor. Tuhaf mı tuhaf. Daha sonraları, dini ve milli karakterlere bürünmesine rağmen ilk Çeçen savaşının yerel petrol kuyuları üzerinde başladığı hususunda birleşiyor pek çok gözlemci. Rusya İçişleri Bakanlığı, bir süre önce Çeçenistan'daki petrol kaynaklarının korunmasını sağlayacak bir koordinasyon grubunu kurmaya başladı. Grubun başındaki Mihail Suhodolskiy'nin ilk açıklamaları dikkate alındığında, asıl görev kanunsuz şekilde petrol ticaretiyle uğraşanlarla mücadelede yoğunlaşıyor. Yani hırsızlar. Ki bu da Post Sovyet arenanın rutin olaylarından biri olarak görülüyor.

Demek daha global bir tehdidin olmadığından emin ki; hükümet, radikal tedbirlere gerek duymuyor.

Doğal olarak, özelde Çeçenistan genelde de Kafkasya'daki sorunlar sadece petrolle açıklanmayacak kadar paradoksal nedenlerle sarmaş dolaş olmuş pozisyonda. Lakin, petrol, kendisini birilerinin rahatsız etmemesini sağlayacak kadar da cömert.

Kaynak: zaman gazetesi