İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=3665
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Salı, 22 Ağustos 2006 - (19:07)

İran 5+1 grubu öneri paketine yanıt verdi

İran Milli Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri ve İran Nükleer Meselesi Baş Müzakerecisi Ali Laricani BMGK 5 Daimi üyesi ve Almanya’nın (5+1 Grubu) meseleyi BMGK’ne götürmesinin kabul edilebilir bir olay olmamasına rağmen İran’ın BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın tavsiyeleri doğrultusunda 5+1 Grubu öneri paketine olumlu yanıtını hazırladığını söyledi.

Laricani konuyla ilgili olarak, İran’ın öneri paketinde bulunan müphem konuları mantıklı ve olumlu yorumlayarak adil bir müzakere sürecinin devam etmesi için çalıştığını, tarafların İran karşısında taahhütlerine uymamasına rağmen İran’ın 23 Ağustos tarihi itibariyle müzakerelerin başlaması için hazır olduğunu ilan ettiğini belirtti.

Laricani 5+1 grubunun Tahran’daki büyükelçilerine yaptığı açıklamada, İran’ın öneri paketi konusundaki görüşlerini büyükelçilere açıkladı.

Laricani bu görüşmede İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın ilan ettiği üzere İran’ın öneri paketine resmi yanıtını 22 Ağustos tarihinde resmen ilan ettiğinin altını çizdi.

Laricani bu görüşmede büyükelçilere İran’ın öneri paketindeki konulara adilane ve mantıklı yanıtlar hazırladığını ayrıntılı olarak açıkladı.

Laricani müzakere taraflarının bir önce müzakere masası etrafında bir araya gelmesi ve öneri paketinde yer alan nükleer mesele, uzun vadeli ekonomik, teknolojik ve bölge güvenliği işbirliği gibi konuların karşılıklı anlayış içinde bir sonuca varması gerektiğini vurguladı.

Laricani İran’ın uluslar arası arenada sorumluluklarını bilen bir ülke olduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili olumlu tavrını devam ettireceğini ve yapıcı rolünü yerine getireceğini belirtti.