İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=3667
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Çarşamba, 23 Ağustos 2006 - (16:34)

Uluslararası Af Örgütü: İsrail’in bilerek Lübnan’da sivil hedeflere saldırdı

Uluslararası Af Örgütü İsrail’in Lübnan’da sivillere yaptığı saldırıları şiddetle eleştirerek, İsrail rejiminin muhtemelen savaş suçları konusunda suçlu olduğunu ilan etti.

Londra’dan verilen haberde İsrail’in Lübnan’da sivil halkın yaşam mahallerini terk etmek zorunda kalmasını gerektirecek saldırıları, İsrail’in bombardımanı sonrası Lübnan’da gıda maddeleri satışının durması, yardım konvoylarının ve sağlık çalışmalarının havadan İsrail saldırılarına maruz kalması gibi konuların insan hakları taraftarı grubun raporunda yer aldığı bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü raporunda İsrail’in bilerek askeri saldırılarında enerji santralleri, meskun mahaller ve sanayi bölgelerine saldırılarda bulunduğu yer aldı.

İsrail rejimi ise bir ay süren Lübnan saldırılarında sivil hedeflerin vurulmadığını ve sivillerin saldırlar konusunda vurulacak bölgeleri boşaltması konusunda uyarıldığını iddia ediyor.

Uluslararası Af Örgütü BM’den ayrıca Lübnan’da uluslar arası kanunların çiğnenmesini incelecek bir komisyonun kurulmasını istedi.

Uluslararası Af Örgütü İsrail’in Lübnan saldırılarında uygunsuz ve dengesiz savaş yarattığını ve Lübnan alt yapısına ait sivil hedefleri vurarak kanunları çiğnemiş olacağını da belirtti.

Uluslararası Af Örgütü İsrail’in Lübnan’da doğrudan sivil hedefleri vurmasının da kanunları çiğnemek olduğunu, böyle kanunsuz girişimlerin savaş suçu sayılacağını ilan etti.