İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=3720
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Perşembe, 14 Eylül 2006 - (06:58)

İKÖ'de enformasyon toplantısı

İletişim teknolojisindeki hızlı gelişme, küresel ve bölgesel işbirliğini zorunlu kılıyor. İslam Konferansı Örgütü de, bu gelişmeler karşısında bir yayın birliği oluşturulması için çalışma başlattı.

Konu, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde toplanan İslam Konferansı Örgütü Enformasyon Bakanları'nın gündeminde.

İki gün sürecek toplantıda,Türkiye'yi Devlet Bakanı Beşir Atalay temsil ediyor.

Toplantıda, İslam'ın terör ile özdeşleştirilmesi çabaları ile Batı'daki yanlış anlamaların önüne geçilmesi ve İKÖ'ye bağlı medya kuruluşlarının daha aktif hale getirilmesi amaçlanıyor.

Devlet Bakanı Beşir Atalay, toplantı çerçevesinde, Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı İyad Emin Medeni başta olmak üzere İslam konferansı Örgütü üyesi enformasyon bakanlarıyla ikili görüşmeler yaptı.

Toplantının öğleden sonraki oturumuna ise Suudi Arabistan Veliaht Prensi Sultan Bin Abdülaziz de katıldı.

İhsanoğlu'ndan İslam Ülkeleri Arasında İşbirliğine Vurgu

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, İslam ülkeleri arasındaki enformasyon işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı.

İhsanoğlu, "Bu, dış dünya ile ilişkilerimizde kendimizi daha iyi anlatmamıza da yardımcı olacaktır" dedi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Sultan Bin Abdülaziz de, enformasyon alanındaki işbirliğinin önemine değinerek, 10 yıllık ortak eylem planının enformasyon değişimi için önemli bir ortam oluşturduğunu söyledi.

Atalay: Çetin Bir Sınavla Karşı Karşıyayız

Devlet Bakanı Atalay da toplantının öğleden sonraki oturumunda yaptığı konuşmada, "Ülkelerimizde enformasyondan sorumlu bakanlar olarak her birimiz, enformasyon çağı olarak adlandırılan tarihin bu döneminde çok ağır bir sorumluluk altında ve çetin bir sınavla karşı karşıyayız" dedi.

Atalay, enformasyon alanının iki önemli ayağı bulunduğunu ve bunlardan birinin teknoloji, diğerinin de içerik olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Maalesef iki alanda da çok iyi konumda olduğumuzu söyleyemeyiz. Çoğunlukla kendi kültürel değerlerimiz ve hayat anlayışlarımızı yansıtan içerikle eğlendiğimizi, kendi hazırladığımız programlarla çocuklarımızı yetiştirdiğimizi söyleyemiyoruz. Keza, haber konusunda da bizim dışımızdaki kaynaklara bağımlı durumdayız."