İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=3762
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Pazartesi, 18 Eylül 2006 - (21:47)

Talat'ın hükümet arayışı yorumu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kuzey Kıbrıs'ta koalisyon hükümetinin dağılmasının ardından başlayan tartışmaları değerlendirdi.

Talat, "Kıbrıs'ta istikrarlı bir hükümetin kurulması için çalışmalar sürdürülüyor. Beklemek lazım" dedi.

Mehmet Ali Talat, Antalya'da gazetecilerin sorusu üzerine, Kuzey Kıbrıs'ta koalisyon hükümetinin bozulmasından bu yana çok kısa bir süre geçtiğini hatırlattı.

Şu anda hararetli tartışmalar ve çekişmeler yaşandığını belirten Talat, sorunun demokrasi içerisinde çözüleceğini söyledi.

Talat, "Kıbrıs'ta bu sorun tartışılıyor. En kısa zamanda istikrarlı bir hükümet çalışmaları var. Onu beklemek lazım" dedi.

Rum Kesimi'ndeki Dava
Talat, Andreas Efthimiu adlı Rum vatandaşının, kendisi, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş hakkında Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi'nde açtığı davaya ilişkin soruyu da yanıtladı.

Talat, "Lütfetmişler, idam istememişler, müebbet hapis istemişler" dedi.

Efthimiu, geçen Temmuz ayında açtığı davayla Talat, Soyer ve Denktaş'ın Güney Kıbrıs'ta insanlık suçu işlediğini iddia etmiş ve 220 yıl hapis cezası verilmesini talep etmişti.

Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi, açılan bu davayı kabul etti ve 10 Kasım 2006'da görüşülmesi için gün ayırdı. Ancak, Rum yetkililer, söz konusu davanın başsavcı tarafından onaylanmayacağı görüşünde.