İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=4665
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Salı, 11 Aralık 2007 - (13:21)

İran ve UAEK arasında “Kirliliğin Kaynağı- source of contamination” müzakereleri devam ediyor

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumunda dün başlayan Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve İran heyetleri arasında “Kirliliğin Kaynağı- source of contamination” müzakerelerinin devam ettiği haber verildi.

İran ve UAEK arasında geçen ağustos ayında varılan anlaşma gereği taraflar İran nükleer faaliyetleri geri kalan meseleleri ele almaya başlanmış ve bu doğrultuda İran-UAEK heyetleri arasında gerçekleşen görüşmelerin devamında UAEK heyeti “Kirliliği Kaynağı- source of contamination” konusunu ele almak için geçen gün Tahran’a gelmişti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Yardımcılarından Muhammed Saidi ile birlikte UAEK heyetiyle Tahran’da müzakerelere katılan İran’ın UAEK Temsilcisi Ali Asgar Sultaniye İRNA muhabirine yaptığı açıklamada, UAEK heyetiyle yarına kadar müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

Konuyla ilgili verilen haberde, UAEK İran’da bir üniversitede kirlilik nedenleriyle ilgili resmi yazıyla Tahran’a başvurmuştu.

İran ve UAEK varılan anlaşma gereği P1 P2 santrifüjleri dosyasının kapanması ardından iki hafta içinde kirliliğin nedenleri konusunu ele almayı planlamıştı.

UAEK Başkanı Elberadei 15 Kasım’da UAEK Yönetim Kuruluna sunduğu son İran raporunda İran’ın UAEK’na nükleer faaliyetleriyle ve P1 P2 santrifüjleriyle ilgili verdiği bilgi ve belgelerin UAEK’nun bilgi ve belgeleriyle örtüştüğünü ilan etmişti.

UAEK 23 Kasım’da İran’a gönderdiği resmi yazıyla P1 P2 santrifüjleriyle ilgili dosyanın kapandığını ilan etmiş ve anlaşma gereği diğer müzakere başlığı olan kirliliğin kaynağı (source of contamination) konusunun görüşülmeye başlamasını istemişti.

Bugüne kadar İran ve UAEK arasında olumlu ve yapıcı işbirliği çerçevesinde İran taahhütlerine tam uyarak plütonyum, P1 P2 santrifüjleri, metal uranyum belgesi ve Kerec kentindeki kirlilik arzeden konteynırların dosyasını sonlandırmıştır.