İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=4868
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Pazar, 17 Şubat 2008 - (10:25)

“Yasak biter, direniş bitmez”

Sakarya Başörtüsü Platformu'nun 127. Başörtüsü Eyleminde; başörtüsünün üniversitelerde özgür hale gelmesi sonrası yaşananlara ve bu süreçte özellikle medyanın tutumuna ilişkin değerlendirmelerin yanında, Filistin meselesi ve Siyonist İsrail ile yapılan anlaşmalardan duyulan rahatsızlık dile getirildi.

“Dİrenİş 33. ayInda”

Sakarya Başörtüsü Platformu 127. basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklama Özgür-Der Geyve Temsilcisi Mustafa ÖZER tarafından okundu. Anaysa değişikliği sonrasında medyanın bu mutabakatı kaos olarak tanımlamasının, toplumun bölüneceği söylemlerinin aslında İslam’a ve Müslümanlara bakışlarını yansıttığını belirten ÖZER; “Ne yaparlarsa yapsınlar Müslüman halkın dinlerine ve başörtülerine olan bağlılığına hiçbir zarar veremeyecekleri ortada. Kinleri ve nefretleri ancak ve ancak kendilerine zarar verecek.”dedi.

Siyasi iktidarın yaşananlar karşısındaki tavrını “karşıtına sığınma psikolojisinin yansıması” olarak tanımlayan ÖZER, başbakanlar asılmış, köyler yakılmış, darbeli demokrasisi ile meşhur bir ülkede politika yapmanın zorluğuna rağmen Başbakanın; “biz bu yola beyaz çarşaflarla çıktık” şeklindeki ifadesinden anlaşılan şeyi de unutmaması gerektiğini dile getirdi.

ÖZER, Filistin’de yaşananlara rağmen Siyonsit İsrail ile anlaşmalar yapılıyor olmasının kabul edilemez olduğunu, bu anlaşmaların derhal iptal edilmesi gerektiğini, “Bizler Sakarya Başörtüsü Platformu olarak Filistin’li kardeşlerimize yapılan bir ihanet olarak görüyoruz.” cümlesi ile ifade etti. Direnişin ilkeli, onurlu ve karşıtına sığınmadan sürdürüleceği, özgürlük hak ve taleplerinin ancak bu şekilde kazanılacağı vurgulanan açıklama şu ifadelerle sona erdi: “Yaşasın Başörtüsüne şartsız-sınırsız özgürlük. Yaşasın Filistin’e, Kudüs’e özgürlük. Yaşasın Küresel İntifada. Yaşasın Başörtüsü Direnişi.”

Başörtüsü eylemi boyunca “Başörtüsü Kimliğimiz, Vazgeçmeyiz”, “Yasak Sürüyor; (D)uyuyor musunuz?”, “Yasak Biter, Direniş Bitmez” yazılı dövizler ve “Zulme Karşı Direniş, Herkes İçin Adalet”, “Tevhid – Adalet – Özgürlük” yazılı pankartlar taşıyan platform mensupları eylem boyunca “Yasakçılar Halka Hesap Verecek” ve “Katil İsrail, Filistin’den Defol” sloganları atıldı.

Sakarya Başörtüsü Platformu 127.Basın Açıklaması

“Direniş 33.ayında”

Başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılması ile ilgili anayasa değişikliği oylamaları beklendiği gibi Mecliste büyük bir çoğunlukla kabul edildi.

On yıllardır mutlu bir azınlığın geniş halk kesimlerine olan tahakkümüne ses çıkartmayan kartel medyası bunu; “411 el kaosa kalktı” manşeti ile duyurdu. Hatta bununla yetinmeyip Tayyip Erdoğan için Menderes benzetmesi yapanlar, toplumun bundan böyle bölüneceğini iddia edenler, AKP’yi kapatılmakla tehdit edenler ve “laiklik elden gidiyor” feryadıyla halkı tahrik etmeye çalışanlar da oldu.

Yıllardır hukuksuz bir şekilde devam ettirilen ve bunun üzerinden İslam’a ve müslümanlara saldırılan başörtüsünün sadece üniversitelerde özgür hale getirilmesi, bu laikçi elitlerin İslam’a, Müslümanlara ve başörtüsüne nasıl ve ne şekilde baktıkları da ortaya çıkmış oldu.

Anayasa değişikliğinin oylanmasından sonra kampüs önlerinde takibe başlayan bu malum medyanın muhabirleri başörtülü öğrencileri hangi üniversite içeri alacak hangisi almayacak onun derdine düştü.

Yasakçı zihniyetin yaşadığı çelişkiler ve içine düştükleri durum yapıp ettiklerinden ve söyledikleri sözlerden rahatça anlaşılabiliyor. Başörtüsünün bağlanış şeklinden tutun başörtülülere hak ettikleri notları vermeyecekleri ilanına, anarşi tehdidinden tutun toplama kalabalıkların önünde yaşlı kadınların başörtülerini başlarından çekip yerlere fırlatmaya kadar bir sürü ilkelliği sergilemekten kendilerini alıkoyamadılar.

Ne yaparlarsa yapsınlar Müslüman halkın dinlerine ve başörtülerine olan bağlılığına hiçbir zarar veremeyecekleri ortada. Kinleri ve nefretleri ancak ve ancak kendilerine zarar verecek.

Siyasi iktidarın tüm bunların karşısında almış olduğu tavır karşıtına sığınma psikolojisinin bir yansıması olarak “asıl laiklik budur”, ”laikliği en iyi biz koruruz” gibi kaçamak söylemleri ifade ediyor. Başbakan çıkartılan kuru gürültülerden çekinmiş olsa gerek, yoksa Madrid’te söylediklerini unuttuğunu zannetmiyoruz. Faili meçhulü bol, Başbakanlar Bakanlar asmış, köyler yakmış, darbeli demokrasisi ile meşhur bu ülkede politika yapmanın zorluğu ortada. Fakat Başbakanın “biz bu yola beyaz çarşaflarla çıktık” şeklindeki ifadesinden anlaşılan şeyi de unutmamasını tavsiye ediyoruz.

Başörtüsü ile ilgili bu gelişmelerin yanında Siyonist İsrail’in Savunma Bakanı Ehud Barak silah modernizasyonu, füze pazarlaması, insansız uçak görüşmesi ve bir takım stratejik konuları görüşmek üzere Türkiye’ye geldi ve en üst düzey törenlerle karşılandı. Bakanlarından Başbakanına Genelkurmayından Cumhurbaşkanına ülkenin en üst kurumlarının eli kanlı bir çocuk katili için alarma geçmelerini bizler Sakarya Başörtüsü Platformu olarak Filistin’li kardeşlerimize yapılan bir ihanet olarak görüyoruz. Türkiye’nin bu terörist çetelerle girdiği tüm ilişkiler, yaptığı tüm anlaşmalar, Barış için Sanayi Projeleri, insansız casus uçak alımları, hepsi ama hepsi Müslüman halka rağmen halkın hassasiyetlerine ve duygularına rağmen yapılan işlerdir. Hükümetin Siyonistlerle izlemiş olduğu bu sıcak ilişki Filistin’de işgal altında yaşayan, Siyonistlerin bombardımanlarına maruz kalan koskoca bir halkın, Filistin’li Müslümanların canını yakmaktadır. Siyonistlerle yapılan tüm anlaşmalar iptal edilmeli girilen tüm ilişkiler derhal kesilmelidir.

Son olarak Sakarya Başörtüsü Platformu olarak yapmış olduğumuz bu 127. basın açıklamamızda ilkeli ve onurlu bir şekilde direnebilmek ve karşıtına sığınmadan onlardan dilenerek değil direnerek özgürlüklerimiz ile hak ve taleplerimizi kazanmak isteğimizi bir kez daha yinelemek istiyoruz.

Yaşasın Başörtüsüne şartsız-sınırsız özgürlük

Yaşasın Filistin’e Kudüs’e özgürlük

Yaşasın Küresel İntifada

Yaşasın Başörtüsü Direnişi

Sakarya Başörtüsü Platformu adına Özgür-Der Geyve Temsilciliği

www.basortusuplatformlari.org

www.ozgurder.org