İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?author_id=486
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Cuma, 20 Ocak 2006 - (14:32)

Hamas desteği artıyor

Halk Direnişi Komiteleri'nden HAMAS'a Destek

Filistin'de işgalci siyonist devlete karşı bağımsızlık mücadelesini sürdüren direniş gruplarından Halk Direnişi Komiteleri özerk yönetim parlamentosu seçimlerinde, HAMAS'ı temsil eden Değişim ve Islah listelerine oy vereceklerini bildirdi. Bu konudaki açıklamayı Halk Direnişi Komiteleri'nin sözcüsü Muhammed Abdul'âl yaptı. Muhammed Abdul'âl (Ebu Abîr) açıklamasını HAMAS'ın Gazze şehrinde düzenlenen ve binlerce insanın katıldığı seçim mitinginde yaptı. Ebu Abîr buradaki açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Programımız bir, inancımız bir, düşüncemiz bir, Rabbimiz bir. İsimlerde ve isimlendirilenlerde bir ayrılık yok. Hepimiz parlamento seçimlerinde Değişim ve Islah listesini destekliyoruz… Değişim ve ıslahın zamanı gelmiştir. Başkalarının hayır dediği vakitte biz buna evet diyebilmeliyiz. İhlâs sahiplerinin emaneti yüklenecekleri zaman gelmiştir. Sizden seslerinizi birleştirmenizi ve Allah'ın izniyle hezimete uğratılamayacak olan "Çözüm İslâm'dır" sloganınızı yükseltmenizi istiyoruz. Yasin'in ve Rantisi'nin çağrısının mutlaka yerine ulaşması ve bizim onu korumamız gerekir."

Dahlan'ın Numarası Tutmadı

İşgalci siyonist devletin baskılarıyla Filistin özerk yönetiminin emniyet teşkilatında önemli makamlara gelen ve bir dönem bakanlık yapan, ancak siyonist devletle gizli ilişkilerinin olduğu daha önce değişik vesilelerle gündeme gelen Muhammed Dahlân'ın HAMAS içinde bölünme olduğu imajı vermek için başvurduğu numara HAMAS'ın erken müdahalesiyle etkisiz hale getirildi. Dahlân'ın adamları Batı Yaka bölgesinde güya HAMAS'tan ayrılan ve kendini Abdullah Azzam Kanadı diye isimlendiren bir grup adına bildiri dağıtırken yakalandılar. Tamamen fitne ve toplumu yanıltma amacına yönelik bir içerik taşıyan bildiriyi dağıtanlar HAMAS'ın elemanları tarafından yakalanıp sorgulanınca oyun ortaya çıktı. Bildiriyi dağıtanlar kendilerinden bu işi yapmalarını Muhammed Dahlân'ın istediğini itiraf ettiler. HAMAS derhal bir açıklama yaparak hareketlerinin içinde veya ayrılmış durumda Abdullah Azzam Kanadı diye bir kanat olmadığını, herhangi bir ayrılma veya parçalanmanın söz konusu olmadığını, tüm HAMAS mensuplarının tam dayanışma içinde, birbirlerine kenetlenmiş halde mücadelelerini sürdürdüklerini bildirdi. HAMAS'ın açıklamasında: "Biz HAMAS yönetimi olarak halkımızın bu tür kasıtlı propaganda yöntemlerine prim vermeyeceğine inanıyoruz" denildi. Konuyla ilgilenenler de olayın arkasında durduğu tahmin edilen Muhammed Dahlân'ın sorgulanmasını ve bildiriyi dağıtanların itiraflarının tahkik edilmesini istediler. Ancak olayın araştırılması ve Dahlân'ın işin içindeki rolünün ortaya çıkarılması yönünde henüz herhangi bir adım atılmış değil.

Muhammed Dahlân, bir başka oyunu da Eriha'da ikamet eden Rubhi Umâre vasıtasıyla oynamaya çalıştı. Dahlân'ın Web sitesinde, HAMAS'ın çizgisiyle ilgisi olmayan açıklamaları ve fiilleriyle öne çıkan Umare'nin bu hareketin askeri kanadına mensup olduğu iddia edildi. Ancak HAMAS bu konuyla ilgili de açıklama yaparak Rubhî Umâre'nin Filistin istihbaratının subaylarından olduğunu, HAMAS'la hiçbir ilgisinin olmadığını, Dahlân'ın web sitesinde yer alan bilgilerin ise tamamen kendi iddiaları olduğunu bildirdi. İşin ilginç tarafı ise daha önce Filistin istihbaratının başında da bulunmuş olan Dahlân'ın, istihbarat subaylarından biri vasıtasıyla HAMAS'ın imajına zarar vermeye çalışması.

İşgalci siyonistlerle Filistin dışında bazı gizli görüşmeler yaptığı daha önce tespit edilen Muhammed Dahlân'ın bundan önce de benzer fitne oyunları olmuştu.

Hz. İbrâhim Camisi'nde İbrâhimî Çağrıya Engelleme

Filistin'deki şer'î yargının başyargıcı (kadı'l-kudat) Şeyh Teysir Receb et-Temimi Hz. İbrâhim Camisi'nde ezan okunmasının işgalci siyonistler tarafından sıkça engellenmesine tepki gösterdi. Temimi, işgal yönetimi güvenlik güçlerinin Hz. İbrâhim Camisi'nde ezan okunmasını keyfi bir şekilde engellediklerini ve Ocak ayının başından buyana gerçekleştirilen engelleme sayısının 60'a çıktığını belirtti. Temimi'nin yaptığı açıklamaya göre bu engellemelerin tümü belli namaz vakitlerine denk gelmiyor; sabah namazından yatsı namazına farklı vakitlerde engellemeler yapılıyor. Temimi bu kutsal mabedde ezanın engellenmesinin asıl amacının buranın tamamen Müslümanların kontrolünden alınıp yahudi mabedine dönüştürülmesi olduğunu dile getirdi. Temimi, işgal devletinin el-Halil şehrinin eski şehir kısmını tamamen yahudi semtlerine dönüştürmeyi ve bu çerçevede Hz. İbrahim Camisi'nde namaz kılınmasını engellemeyi amaçladığını, bu yöndeki planların uygulamaya geçirilmesi çalışmalarının da mezkûr camide ezanın engellenmesiyle başlatıldığını hatırlattı.

İşgalci siyonist devlet el-Halil'in işgal edilmesinden sonra bazı yahudi cemaatlerinin oyunlarıyla bu şehrin sembolü durumundaki Hz. İbrahim Camisi'nin bir bölümünü yahudi mabedine dönüştürmüştü. Ramazan'ın 15'ine denk gelen 25 Şubat 1994 tarihinde Barush Goldstien isimli bir yahudi göçmenin, sabah namazı vaktinde insanların secdeye vardıkları sırada arkadan mermi sıkarat büyük bir katliam gerçekleştirmesi üzerine de işgal devleti bu mabedi uzun süre kapalı tutmuştu. Açtığında ise yahudi mabedine dönüştürülen kısmını yarıya çıkarmıştı. Şimdi işgalci göçmenler meşhur boynuzlarıyla ve dümbelekleriyle bu kutsal mabede girerek Müslümanların namaz kıldıkları vakitlerde bile söz konusu çalgılarıyla gürültülü bir şekilde dini tören yaparken, Müslümanların ezan okumalarına engel çıkarılıyor.