İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=4875
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Pazar, 02 Mart 2008 - (12:22)

'Rahşan affı' sayesinde yırtmış

Üniversitelerarası Kurul toplantısında sergilenen 'müsamere'nin mimarının ihale usulsüzlüğünden yargılandığı ve 'Rahşan Affı' ile cezadan kurtulduğu ortaya çıktı.

ÜNİVERSİTELERDE başörtüsünü serbest bırakan Anayasa değişikliğine muhalefetin başını çeken üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın, 1999 yılında ihale usulsüzlüğünden yargılandığı belirlendi. Akaydın’ın Rahşan Affı ile ceza almaktan kurtulduğu ortaya çıktı.

İHALELER KARDEŞE VERİLMİŞ
1993-1998 yılları arasında Akdeniz üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapan Akaydın, aynı zamanda Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi’nin ihale komisyonuna başkanlık ediyordu. Daire Başkanı Cemal öcal’ın ihalelerinin hepsini kardeşinin şirketine verdiğinin anlaşılması üzerine, Mustafa Akaydın’ın da aralarında bulunduğu rektör yardımcıları hakkında ‘2 bin 886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 6’ıncı maddesine aykırı ihaleler yapmak’ nedeniyle soruşturma açıldı.

HAKKINDA KAMU DAVASI AçILDI
ANTALYA 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan kamu davası sonucunda, soruşturmayı yapmak üzere dosya YöK Başkanlığı’na gönderildi. Bunun üzerine YöK tarafından oluşturulan 3 kişilik bir komisyon, dönemin rektörü Yaşar Uçar’dan onay alarak, 2001 yılında disiplin ve ceza soruşturması başlattı. Komisyon Başkanlığı yapan Sait Güran ile komisyon üyeleri olan Aysel çelikel ve Selçuk öztek son soruşturmayı yaptı.

YÖK YARGILAMA İZNİ VERMEDİ
SORUŞTURMAYI yürüten komisyon, ‘yapılan işlemlerin üniversitenin avantajına bir durum olduğu’, ihalelerin kendine ve şirkete çıkar sağlamak amacına alet edilmesi kastının bulunmadığı kanaatine vardı. Komisyon, bu gerekçeyle Mustafa Akaydın’ın içinde bulunduğu sanıkların yargılanmasına izin verilmemesi yönünde rapor hazırladı.

RAHŞAN AFFI KAPSAMINA GİRDİ
YAPILAN itiraz üzerine Danıştay 2. Dairesi, suçun kamuoyunda Rahşan Ecevit affı olarak bilinen eski TCK’nın 240’ıncı maddesi kapsamına girdiği gerekçesiyle ertelenmesine karar verdi. Danıştay’ın 5 Nisan 2002 tarihinde verdiği bu kararın ardından Akaydın hakkındaki dosya yasada öngörülen 5 yıllık süre dolduğu için 2007 yılında sicilinden silinmiş oldu.

(Star)