İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=4887
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Cuma, 07 Mart 2008 - (10:35)

Karma eğitim mahkemelik

Özerk Diyanet Evkaf Sendikası, “Karma eğitimin sakıncalarını göz önünde bulunduran gelişmiş ülkelerde, kız-erkek ayrı sınıflarda eğitime ağırlık verilirken, bizim anne-babaların bu yöndeki talepleri dikkate alınmıyor." dedi.

Danıştay’ın Anayasa'nın 24. maddesindeki zorunluluğa rağmen Alevi öğrencinin din dersinden muaf tutulmasına vize vermesinin ardından harekete geçen Özerk Diyanet Evkaf Sendikası, “Karma eğitimin sakıncalarını göz önünde bulunduran gelişmiş ülkelerde, kız-erkek ayrı sınıflarda eğitime ağırlık verilirken, bizim anne-babaların bu yöndeki talepleri dikkate alınmıyor. Biz de sendika olarak harekete geçtik ve idari mahkemeye başvuruyoruz" dedi.

Avrupa ülkeleri ve ABD’de öğrencilerin başarısını olumsuz yönde etkilemesi, taciz olaylarının artması ve şiddet olaylarının da engellenemez yükseliş içinde olmasından ötürü “karma eğitim”den hızla vazgeçilirken, Türkiye’de de konu yargıya götürülüyor.

Danıştay’ın Anayasa'nın 24. maddesindeki zorunluluğa rağmen Alevi öğrencinin din dersinden muaf tutulmasına vize vermesinin ardından harekete geçen Özerk Diyanet Evkaf Sendikası, kız-erkek ayrı sınıflarda eğitimin yapılması için idari mahkemeye başvuracak. Sendika Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, Vakit’e yaptığı açıklamada, karma eğitimin birçok soruna yol açtığını, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ailelerin kız çocuklarını okula göndermemesine en büyük nedenin kız ve erkek öğrencilerin aynı sınıfta eğitim yapması olduğunu belirterek, kız-erkek ayrı sınıflarda eğitim yapılması için idari mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

“HAYDİ KIZLAR OKULA” DEMEKLE OLMUYOR

Çelik, şunları söyledi: “Önümüzde karma eğitimden vazgeçmek için iki önemli neden var. Biri okullarda şiddet ve taciz olaylarını en aza indirmek, diğeri ise kız-erkek birlikte eğitimden dolayı kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin çocuklarını eğitim yuvaları ile tanıştırmak. Milletin haklı taleplerini kimse gözardı edemez. Bölgede okula gitmeyen yüzbinlerce kız çocuğuna ‘Haydi Kızlar Okula’ demek çözüm değildir. Çünkü okula gitmelerini engelleyen yasaklar önlerinde duruyor.”


ABD ÖRNEĞİ

ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin karma eğitimi masaya yatırdığını ifade eden Çelik, “ABD’de çeşitli dönemlerde yapılan araştırmalarda karma eğitimin birçok soruna yol açtığı tespit edildi. Bu sorunların tespitine yönelik çözüm arayan yetkililer, 1995 yılında 3 devlet okulunda yürütülen ayrı eğitim uygulamasında büyük başarı elde edince, bunu yaygınlaştırarak yaklaşık 300 okulda aynı uygulamayı başlattılar. Uygulamanın eğitimin kalitesini artırdığı kadar, okullarda meydana gelen, şiddet olayları, taciz ve hatta gebelik olaylarının en aza inmesi üzerine ise ABD’de yaklaşık 51 okul tamamen sınıflarda ayrı eğitim sistemine geçtiler” dedi.

İDEOLOJİK DAYATMA

Avrupa ülkelerinde de karma eğitim mecburiyetinden vazgeçilmesine örnekler bulunduğuna dikkat çeken Çelik, “Karma eğitim okullarımızda uygulanırken, Batı bunu 1990 yılında masaya yatırdı. Bu konuda radikal kararlar alındı. Gelişmiş ülkeler karma eğitimden vazgeçerken, ülkemizde sadece ideolojik takıntılar yüzünden dayatılıyor. Bu dayatma yüzünden ise yüzbinlerce kız çocuğumuz eğitim hakkından mahrum bırakılıyor” diye konuştu.

Aslan Değirmenci’nin haberi

VAKİT