İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=4890
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Cuma, 07 Mart 2008 - (12:05)

Olmert adeta yalvardı

İsrail hükümetinde işgal güçlerinin acziyetini ve Filistin direnişinin füzeleri karşısındaki çaresizliğini yansıtan yeni bir gelişme daha yaşandı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, işgal ordusunun saldırılarını durdurması karşılığında Filistinli direnişçilerden Gazze çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerine attıkları füzelere son vermesini istedi. İsrail’i ziyaret eden Macaristan devlet başkanını karşılama töreni sırasında açıklamada bulunan Olmert, “İsrail’e atılan füzeler durdurulursa biz de saldırılarımızı durduracağız” şeklinde konuştu. Olmert’in bu açıklamalarının, işgal ordusunun Gazze’de aldığı yenilgi ve bir avuç Filistin direnişçisi karşısında karşı karşıya kaldığı acziyetin bizzat İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter tarafından dile getirildiği bir dönemde gelmesi dikkat çekti.
--------
Filistinli mücahidlerden İsrail askeri aracına saldırı: 1 asker ölü
Filistinli direnişçiler Kisovim yakınlarında seyretmekte olan işgal güçlerine ait askeri bir araca yaptıkları bombalı saldırıda bir İsrail askerini öldürdü, 4”ünü yaraladı. İsrail hükümeti, bir askerinin öldüğünü doğruladı. Görgü tanıkları, işgal gücü askerlerine ait cipin isabet aldıktan sonra 15 dakika içerisinde tamamen yanarak kül olduğunu kaydettiler. Tanıklar, isabet almasından sonra cipten yaralı olarak çıkan İsrail askerlerini kurtarmak için bölgeye ambulans, helikopter ve zırhlı araçlar geldiğini ifade ettiler. Olayın ardından bölgede işgal güçleriyle Filistinli direnişçiler arasında şiddetli çatışmalar meydana geldiği bildirildi. Bir işgal askerinin öldüğü eylemin sorumluluğunu ise Filistin İslâmi Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Müfrezeleri üstlendi.
---------
Rice’ın gezisi, Ortadoğu’ya “barış” getirmeyecek
Financial Times, 'Gazze'de ateşkes' başlığıyla yer verdiği başyazılarından birinde, mevcut Amerikan diplomasisinin, Orta Doğu'da barış sağlayamayacağını vurguluyor: “Amerikan Dışişleri Bakanı Rice, önceki gün anlamsız bir Orta Doğu gezisini daha tamamlamış görünüyor. Gazze'de ateşkesten bahsetmeyi reddedip ‘Filistin lideri Abbas'a İsrail'e barış görüşmelerine yeniden başla’ demesinin bir mantığı olduğuna kuşku yok. Ama bu mantık barış getirecek bir nitelik taşımıyor. Amerika, Mısır ve Suudi Arabistan gibi Arap müttefiklerinin yardımıyla iki tarafın da derhal ateşkes ilan etmesini ve İsrail'in Gazze'ye işgalini bitirmesini sağlamalı. Hamas'ı tecrit etme politikası terkedilmeli. Bu soruna bir çözüm bulunacaksa -ki son kamuoyu yoklamaları İsraillilerin üçte ikisinin bu örgütü tanıdığını gösteriyor- Hamas sürece dahil edilmelidir. Hamas ile Abbas ilişkileri tamir etmeli ve ulusal birlik hükümeti kurmalıdır. Şurası açık ki Hamas, başkenti Doğu Kudüs olan, Batı Yaka’yla Gazze'yi kapsayan bir Filistin devletini kabul edecektir. Ama ancak bu devlet kurulduğu takdirde İsrail'in varlığını tanımak zorunda kalacaktır.”

VAKİT