İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=4924
E-Posta: info@islamdunyasi.com

Hamas Lideri Halid Meşal Ateşkesi Değerlendirdi

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın lideri Halid Meşal, İsrail ile yapılan ateşkes anlaşmasını değerlendirerek, "İsrail'in ateşkes şartlarını ihlal edici bir adım atması durumunda bunu karşılıksız bırakmayacağız" dedi

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın lideri Halid Meşal, İsrail ile yapılan ateşkes anlaşmasını değerlendirerek, "İsrail'in ateşkes şartlarını ihlal edici bir adım atması durumunda bunu karşılıksız bırakmayacağız" dedi.

"Geçici bir ateşkes İsrail'in kuşatması altında büyük acılar çeken Gazze'deki 1.5 milyon Filistinlinin yararınadır" diyen Halid Meşal ateşkesi kabul etmenin Filistin direniş hareketlerinin zayıflığından kaynaklanmadığının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Direniş hareketleri zayıf durumda değil. Onlar güçlü bir konumda. Biz davası olan bir halkız. Her hangi bir saldırı ve işgal bizi yıkamaz. Gerek duyduğumuz durumda hareket edeceğiz. Düşman Gilad Şalit konusunu da ateşkes sartları içine almaya çalıştı. Biz bunu reddettik. Bunların ayrı iki konu olduğunu belirttik. Gilad Şalit konusu esir takası ile ilgili bir mesele. Ateşkes ise ambargonun kaldırılması ve geçişlerin açılması ile ilgili bir durum"

"Esirlerimiz bırakılmadıkça Gilad Şalit de bırakılmayacak"

Hamas'ın ileri sürdüğü şartlar gerçekleşmedikçe Gilad Şalit'in kesinlikle bırakılmayacağını belirten Halid Meşal, Hamas'ın esir takası konusundaki tavrını şu şekilde özetledi:

"İsrail bizim takas konusundaki listemizi ve öngörülen aşamaları reddetti. Bu tutum esir takasının gerçekleşmesini engelliyor. Ancak, önceden belirttiğimiz listedeki isimlerde ısrarlıyız. Bu şartlarımız kabul edilmedikçe de Gilad Şalit kesinlikle bırakılmayacaktır. Filistin halkının 11.600 esiri var. Bunların 1.000 tanesi ise hasta. Yarıya yakını sorgusuz sualsiz tutuklandı. Bunların içinde de kadınlar, çocuklar, bakanlar ve milletvekilleri bulunuyor."

İsra Haber