İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?author_id=988
E-Posta: info@islamdunyasi.com
Cumartesi, 27 Mayıs 2006 - (17:56)

Amerikan entrikaları ve Baykal’ın ‘ıvır-zıvır’ ‘inci’leri..

Bir Kanada gazetesi ‘National Post’, 19 Mayıs günü, İran İslamî Şûrâ Meclisi’nde (İİC parlamentosu’nda) ‘Okullarda, müslüman olmayan öğrencilerin tanınması için, hangi dinî azlık mensubu olduklarını belirten kurdelalar takması gerektiğine dair bir kanunun kabul edildiğini’ bildiriyordu. Buna göre; hristiyanlar (kırmızı), yahudiler (sarı), zerdüştler (mavi) kurdelalar takacaklardı.. Halbuki, bu bir yalan haber idi ve

Türkiye’deki laik çevrelerce de çok itibar olunan ve Şah zamanı’nda, İran gazetelerinden Kayhan’ın Genel Yy. Md. olan ve yazdıklarıyla Batı’da bir otorite gibi görülen Emîr Tâhirî (Amir Taheri)'nin bir makalesine ve Kanada'da yaşayan iki İranlıya dayandırılıyordu. Bu yalan iddia, hemen bütün dünyada yayınlandı..

Kanada gazetesi, 25 Mayıs günü ise, ‘haberinin yanlış olduğu’nu belirterek özür diliyordu. Ama, bu özür, o yalan habere göre hüküm verenlerin her birine ulaştı mı?

Bu haber üzerinde niçin mi durmak gerekiyor?

İİC ve USA arasındaki muhtemel bir ‘askerî savaş’ için, ‘psikolojik zemin’ hazırlanmaya çalışılıyor. Herkes de, bu zeminde üzerine düşeni yapmaya çalışıyor.

Nitekim, Kanada gazetesiyle aynı gün, İran’da da, ‘İran’ isimli bir gazetede, (ki, bu gazete, aynı zamanda bir resmî kurumun ‘İRNA’ -İslam Cumhûriyeti Haber Ajansı-’nın yayın organıdır ve yüksek tirajlıdır) İran’daki temel etnik unsurlardan birisi olan azerîleri alay konusu yapan bir karikatür yayınlanıverdi..

Karikatür çirkindi.. Karikatürde, bir ‘hamamböceği’ idi ve farsça sözlere azerîce cevablar veriyor ve bu sözler çirkin- iğrenç mânaları içeriyordu..

Bu durumda, İran nüfusunun dörtte birini oluşturan azerîlerin tepki vermesi tabiîydi..

Nitekim, yaygın gösteriler oldu.. Cumhurbaşkanı Ahmedînejad da bu yayına tepki gösterdi ve bu işin arkasında ‘Amerikan emperyalizminin ve şeytanî güçlerin bulunduğunu’ belirtti. Refsencanî de, Azerîlerin, İran tarihinin ve İran’daki özgürlük mücadelelerinin en temel ve ayrılmaz unsurlarından birisi olduğunu ve İran halkını birbirine perçinleyen bağların etnik değil, inanç temeline dayandığını’ vurguladı.. (Kaldı ki, İİC sisteminin en üst noktası olan ‘Velâyet-i Faqih’lik makamında bulunan Âyetullah S. Ali Khameneî de Tebriz’in güneyindeki Khamaney kasabasından bir azerîdir.. 9 yıl başbakanlık yapan Mîr Huseyn Musevî de aynı kasabadan bir diğer azerî türküdür.. İİC Yargı kurumunun başında 10 yıl bulunan Abdulkerîm Musevî Erdebilî de Erdebil’li bir azerî idi.. Ve bu ülkede insanların kavmî-etnik kökenlerine göre bir ayırım yapılmayıp, Kürdistan; Belûcistan, Azerbaycan, Gülistan ve Khuzistan eyaletlerinde kürdçe, beluçca, azerice,Türkmence, arabca radyo-tv. ve mahallî dillerden gazete yayınları yapılabilmekte, insanlar farsça bilmedikleri takdirde, resmî dairelerde ve mahkemelerde kendi ana dilleriyle konuşabilmekte ve devlet onlara tercüman sağlamaktadır..)

Böyleyken, İran’daki bir gazetede, bir karikatürist, haydi en hafif tabiriyle ahmak çıktı, onun sorumlusu o karikatürü nasıl taşımıştı sahifelerine?

Tepkiler yükselince, gerçi gazete özür diledi, ama, bununla yetinilmedi ve İİC makamları derhal gazeteyi kapattılar; karikatürist ve Yazı İşl. Md. de tutuklandılar..

Bu arada, kendisini ‘Dünya Azerîleri Federasyonu’nun Başkanı olarak tanıtan ve TC medyasında da yalan haberleriyle sık sık boy gösteren Ali Nejad isimli birisi, ‘İran’daki gösterilerde 20’den fazla azerînin öldüğü ‘ iddiasını ortaya attı ve bu iddia, ajanslarca teyid olunmamışken, Türkiye’de, kitlelere gerçekmiş gibi duyuruldu!.

Demek ki, oyunun uluslararası boyutları ve arka planı her an karşımıza çıkabilmekte..

Nitekim, bütün bölgenin temel problemi haline gelen ‘Kürd Mes’elesi’ etrafında nice oyun ve iddialar da emperyalist odaklarca kotarılıp tezgahlanmıyor mu?

Ve 24 Mayıs günü, B. Amerika’daki güçlü yahudi lobisinin ve Bush Beyaz Sarayı üzerindeki etkinliğiyle de ünlü ‘Neo-Con (Yeni Muhafazakâr)’ların sözcüsü durumundaki ‘Washington Times’ gazetesinde Nicholas Birch imzasıyla, Türkiye’deki alevî müslümanlarla ilgili bir iddia yayınlanıverdi.. Bu haber-yoruma göre ‘Türkiye, alevîleri sünnîleştirmeye çalışıyor ‘ ve Diyanet İşl. Bşk. Ali Bardakoğlu da -güyâ-,alevîler oruç tutmalı..’ diyordu.. Haberi Hürriyet de 'Alevîler oruç tutmalı' başlığıyla ve aynı kışkırtıcı mantıkla yayınlıyordu, vurgulu ara başlıklarla..

Bardakoğlu, bu iddianın doğru olmadığını açıklasa da; tahrik olup haberin kaynağına bakmadan ve tahkik etmeden, internet sahifelerinde en sert ve düşmanca duyguları dile getirenler ‘Bu haberi kim veriyor?’ diye düşünmediler bile, genelde..

Halbuki, Kur’an-ı Kerîm bize, ‘Bir fâsıkın getirdiği haberi tahkik etmeden, araştırmadan kabul etmemeyi’ emrediyor; Hucûrât sûresi, 5-6. âyetlerde..

USA emperyalizmi müslüman halklara oyun kurarken, daha uyanık olmak zamanıdır.

-Ve, benzer ‘ıvır-zıvır’ oyunlar, içerde de..-

Danıştay Saldırısı’nın geldiği nokta karşısında, Baykal mutsuz, yüzünden düşenler bin parça.. Hele bu saldırının Susurluk’la veya Küre ve Sauna operasyonlarıyla irtibatları ortaya çıktıkça küplere biniyor, ‘kamuoyunun yanlış yönlendirilmek istendiğini’ iddia ediyor; bu ciddî ve ağır iddiaları ‘ıvır-zıvır..’ olarak niteliyor..

M.Tekin isimli bir eski yüzbaşıyla Danıştay eylemcisinin irtibatları, ‘ıvır-zıvır!..’

‘Yurtseverler Güç Birliği..’ isimli acaib karanlık teşkilatla da ilgisi, ‘ıvır-zıvır!..

İşbu Muzaffer T’nin, Susurluk ‘kahramanları’ndan, eski polis şeflerinden İbrahim Şahin ve Susurluk Dâvası’ndan 6 yıl hapse mahkûm olan ve kamuoyunaefsane..’ olarak takdim olunan em. yarb. Korkut Eken’le irtibatı da; ‘ıvır-zıvır!.

-Susurluk’un, muhakeme edilemiyen’lerinden- em. gen. Veli Küçük’ün M. Tekin’e elini öptürürkenki resimleri de, ‘ıvır-zıvır!.’

Küre , Sauna operasyonlarında ele geçirilen ve nedense çoğu em. subaylar etrafında dönen karmaşık ve belki de şeklî hukuk açısından suçlanamıyacak ve hepsi de, ‘laikliğin korunması’ adına kurulan karanlık ilişkiler de, ‘ıvır-zıvır!.’

Deniz Bey, bu kadar ‘ıvır-zıvır’, sizi de birşeylere döndürmez mi?